Několik negativ lze shledat na výkonu českých hráček. Za prvé výkon z prakticky celého prvního poločasu, ve kterém jejich soupeřky vévodily hře a po zásluze po něm vedly 2:0.

Za druhé zaspání v úvodu druhé půle. Stav 0:3 byl ve třicáté sedmé minutě velmi nešťastný.

A konečně selhání kapitánky Lenky Brtvové při penaltě za stavu 1:3. Do konce hrací doby v té době scházelo předlouhých sedmnáct minut.

A teď k pozitivům.

I když Češky prohrávaly o tři branky, nevzdaly se. Jedničku zaslouží za krásnou akci předcházející snížení na 1:3, kterou zahájila v hloubi vlastního pole skvostnou přihrávkou Adéla Bížová, do kruhu dovedla Kateřina Laciná a přesnou střelou dokončila Adéla Reinosová.

Nesmíme zapomenout na lišácký kousek Lenky Brtvové, jež prakticky z nulového úhlu překonala běloruskou brankařku, a přeci jen vykřesala naději.

No a pak na několik vynikajících zákroků Štěpánky Šmídové v domácí svatyni. Nebýt jí, jen stěží by Češky živily do posledních chvil šanci na úspěch.

To si dobře uvědomovala i kapitánka Češek Lenka Brtvová.

 „Neproměněná penalta mi moc mrzí, vždyť jsme po ní mohly snížit stav utkání na 2:3 a mohlo to být ještě zajímavé," litovala zahození vyložené příležitosti zkušená útočnice.

 „K jejímu provedení nemám moc co říct. Míček mi prostě sjel po hokejce. Měla jsem ji ale umístit níž. Škoda, beru to na sebe," pokračovala hráčka, po jejíž střele Češky přeci jen snížily.

 „Po tom jsme se ale zatáhly. Přišla penalta soupeřek a bylo po zápase," dodala Brtvová.

Česko – Bělorusko 2:4 (0:2)

Česko: Šmídová (Vančurová) – Reinosová, Jirsová, Brtvová, Tůmová, Trčková, Polcarová, Křikavová, Kyndlová, T. Mejzlíková, Laciná, Bížová, A. Mejzlíková, Haklová, Kavanová, Reichlová, Capouchová. Trenér Faust.

Branky: Reinosová, Brtvová – 2x Halinouskayová, 2x Mikheichyková.

Reinosová: Hrajeme až ve chvíli, kdy jde do tuhého

Svou první branku v prvním kole kvalifikace na mistrovství světa vstřelila v duelu s Běloruskem čtyřiadvacetiletá slávistická útočnice Adéla Reinosová. Pohříchu ale k bodům nevedla.

Adélo, jak ke gólu došlo?

Padl po rychlém protiútoku. Kačka Laciná sprintovala s míčkem od půlky, zastavila ho v kruhu a já ho dorazila do prázdné branky.

Velké šance jste si vypracovaly až ve druhém poločase za stavu 0:3. Proč až tak pozdě?

To je veliký problém, který nás, až na zápas s Francií, provází po celou dobu turnaje. V první dvacetiminutovce jsme pasivnější. Začneme pořádně hrát až ve chvíli, kdy jde do tuhého.

Podařilo se vám snížit na rozdíl jediné branky. Co chybělo k vyrovnání?

Těžko říct. Nepřestaly jsme makat. Do kruhu bohužel od té doby chodily takové míčky, které se nedaly tečovat. To se prostě stává. Jednou se vám míček odrazí přímo na hokejku, podruhé jen tak prolétne kruhem.

Ještě jste nepostoupily. Musíte bodovat s Turkyněmi, které podlehly těsně Francii 1:2. Jak moc je to varující?

Turkyně nechceme podcenit. Jsou sice prozatím tabulkově nejslabší, ale to dopředu neznamená výhru. Dobře víme, že nejsou špatné ani technicky, ani fyzicky. Do zápasu musíme vstoupit koncentrovaně a hned od začátku presovat. Bereme jen výhru. Chtěly bychom, aby byla co nejvýraznější.

Barbora Haklová tvrdila po zápase s Francií, že už jste na 99,9 procenta postoupily. Vidíte to tak i vy?

Neříkám, že je postup jistý. Doufám ale, že v neděli dokážeme, že na něj máme a potvrdíme to i na hřišti.