Výsledky smíchovského turnajeTatra Smíchov – Říčany 26:7, Česko – Polsko 19:0, Česko 18 – Tatra Smíchov 19:12, Polsko – Litva 33:0, Česko 18 – Říčany 12:12, Česko – Litva 45:0, Tatra Smíchov – Říčany 31:0, Česko 18 – Litva 26:21, Česko – Polsko 12:26

V čem byla akce zajímavá? Představila dravé mládí, které zastupovala česká osmnáctka. Celek, který překvapil mnohé, když přehrál Litvu 26:21, Tatru 19:12 a remizoval s Říčany 12:12. Dokázal tedy vzdorovat seniorkám.

Největší pozornost se upínala k áčku, které se poprvé v roce 2015 sešlo do přípravy k červnovému evropskému šampionátu v Kaunasu.

„Po zimě na nás byla znát chuť do hry, užívaly jsme si ji," uvedla po akci, která pro Češky znamenala vítězství nad Litvou 45:0, výhru a prohru s Polskem 19:0 a 12:26, kapitánka výběru Klára Hladilová.

„Porážka zamrzí, ne ale zásadně. Vždyť jsme si zkoušely nové akce a systémy," dodala dívka, která se rychle přesunula na Spartu, o Velikonocích startují české soutěže.

Elitní začne v neděli v Brně. V čele série se drží Petrovice, pět bodů za nimi jsou obhájkyně prvenství ze Sparty. Šest turnajů rozhodne.

„Dva celky vyčnívají," vysvětluje manažer české reprezentace Martin Charvát.

„Ostatní týmy je rok od roku výkonnostně dohánějí, přesto se o titulu rozhodne mezi Petrovicemi a Spartou," nepochybuje muž, který má jasno i o situaci na opačném pólu tabulky.

„Říčany mají širší kádr než Havířov. Soutěž nejspíše zachrání," myslí si Charvát.

Sedlčany se těší na 1. ligu, v sobotu pořádají její úvodní turnaj. Budou se z ní ale radovat také po šesti akcích?

„Řekl bych, že ne. Mají příliš úzký kádr. Jiná situace je na Tatře Smíchov, kde se hráčky perou o nominaci do turnajového kádru. K tomu nový trenér, jasný adept na postup," přidá prognózu expert, stejně tak druholigovou.

„Vidím dva favority, největším je Slavia, překvapit mohou České Budějovice."

České ženské sedmičkové sérieElitní – 6 turnajů
1. RK Petrovice 46 bodů, 2. RC Sparta Praha 41, 3. RC Dragon Brno 31, 4. RC JIMI Vyškov 28, 5. RC Mountfield Říčany 20, 6. RC Havířov 18
1. liga – 6 turnajů
RC Přelouč, Prague's Cats, RK Petrovice B, RC Tatra Smíchov, RC Plzeň, RC Sedlčany
2. liga – 4 turnaje
RC Slovan Bratislava, RC Slavia Praha, RC Zlín, RC České Budějovice, RC Kralupy nad Vltavou, Exploze Pardubice
Z elitní série a 1. ligy sestupuje po jaru jeden celek. Z 1. ligy a 2. ligy po jednom družstvu postupuje. Turnaje 2. ligy jsou otevřené, což skýtá prostor pro mimosoutěžní účast Vrchlabí a Tatry Smíchov B, případně dalších nových týmů.

Havránkové chybělo sebevědomí. Teď si chce ragby pořádně užít

close VENDULA HAVRÁNKOVÁ. zoom_in České ženské ragby lze považovat za úspěšné odvětví. Co ale v budoucnu? Najdou se nástupkyně Samkové, Hladilové nebo Rousové? Dle výkonů národního týmu osmnáctiletých na smíchovském turnaji se zdá, že ano. Představme si jeden z talentů, od ledna plnoletou mlynářku Petrovic Vendulu Havránkovou.

Vendulo, co pro vás znamenalo pozvání do národního týmu?
Splnění snu. Nikdy jsem si nevěřila. Ragby jsem začala hrát se zkušenými hráčkami. Míč mi padal a s ním také sebevědomí. Celé soustředění mi psychicky moc pomohlo.

Jak dlouho ragby hrajete? Kolik let trvá přerod novicky v reprezentantku?
Ragby hraji dva roky. Znám ale holky, které se za půl dostaly do reprezentace.

Jak probíhalo soustředění?
Bylo třídenní. První den byl seznamovací, lehké výběhy. Druhý byl herní, tým absolvoval dvě tréninkové jednotky. Třetí přišel turnaj.

Proti seniorkám. Nebály se věkem juniorky zkušenějších hráček?
Ani ne, bylo ale málu času na sehrání se. Z toho jsme měly s holkama strach. Trenéři nám ale dokonale dokázali popsat naše role na hřišti. Každá z nás věděla, co má hrát a čeho se má vyvarovat. Proto byl tým úspěšný.

Vítězství nad seniorskou reprezentací Litvy lze nejspíš považovat za vrchol vaší kariéry?
Ano, do zápasu jsme šly s tím, že si hru užijeme, neřešily jsme, jak dopadneme. Byly jsme lepší než holky z Litvy. Soupeřky dostaly dokonce tři žluté karty za skládku za krk. My byly disciplinovanější.

Reprezentační dres jste svlékla a obléknete jiný, petrovického béčka. S čím půjde tým do 1. ligy?
Motivace je jednoduchá, chceme všem ukázat, že výkonnostně patříme mezi elitu. Jsme sehrané, ragby umíme, makaly jsme na sobě, trénovaly pětkrát týdně. Chceme být co možná nejlepší.

První?
Postoupit nemůžeme, naše možná výhoda. Konkurentů máme ale hodně, Tatru, Přelouč, Prague's Cats, Plzeň… Jen my se ale můžeme soustředit pouze na hru, dát do ní všechno a pořádně si ji užít.