Reprezentant rokuMarek Loutocký – Saint-Étienne
Roman Šuster – Rouen
Robert Voves – Praga

Putra by volil Koláře

U všeho podstatného byl nový trenér národního týmu, Polák působící dlouhá léta ve Francii, Tomasz Putra. On je tím nejkompetentnějším ukázat na ty, kteří by si zasloužili prestižní ragbyové ocenění Reprezentant roku 2014.

 „V současnosti jsou nejlepšími českými ragbisty Miroslav Němeček a Lukáš Rapant, kteří hrají francouzskou nejvyšší soutěž. Oni ale v roce 2014 nenastoupili za národní tým ani k jednomu zápasu, takže nemohou být vybráni," osvětluje Putra, který se po úvodu dostane ke konkrétním jménům:

 „V Česku je asi třicet reprezentantů, z nich je pět ostatním vzorem. Volil bych proto mezi Robertem Vovsem, Pavlem Vokrouhlíkem, Václavem Jursíkem, Markem Loutockým a Janem Kolářem a vybral bych si posledně jmenovaného," upozorní překvapivě na slávistickou útokovou spojku, která ale v trojici nejlepších, již určují čeští odborníci a novináři, schází.

Ragbista 7´sTomáš Forst – Praga
Vachtang Pailodze – Sparta
Aleš Stejskal – Macon

Brabec favorizuje Forsta

Sedmičkovým reprezentantům už postup vyšel, díky říčanskému úspěchu se vrátili do divize A, z mistrovského titulu se radovala Sparta.

 „Favoritem ankety je Tomáš Forst, který byl společně s Václavem Jursíkem lídrem národního týmu při postupu do divize A. Aleš Stejskal byl další klíčovou postavou a nominaci si zaslouží. Vachtang Pailodze měl zdravotní problémy v době, kdy sezona vrcholila, titul tudíž těžko obhájí," myslí si kouč Česka Antonín Brabec.

Osobnost extraligyJiří Skall – Sparta
Pavel Syrový – Praga
Robert Voves – Praga

Voves: Moje vzory? Skall a Syrový

close ROBERT VOVES. zoom_in Kdo spojuje ragbyové ankety Osobnost extraligy, Reprezentant roku a Hráč roku (té se budeme věnovat v příštím týdnu)? Třiatřicetiletý borec se zkušenostmi s druhou francouzskou ligou, nyní pragovák Robert Voves.

Roberte, ve které z kategorií cítíte větší šanci uspět?
Všechny nominace jsou pro mě milým překvapením. Je pro mě ctí objevit se mezi svými kolegy. Šance neodhadnu, osobností je spousta.

Mezi reprezentanty vám dělají společnost Marek Loutocký a Roman Šuster. Koho byste volil?
Těžké otázky. Oba jsou kvalitní hráči. Roman zkušený, Marek na začátku kariéry, jeho budoucnost může být veliká. Přikloním se k Šusterovi, za národní tým toho odehrál požehnaně, vždy na sto procent, ocenění bych mu moc přál.

Trenér Putra vás společně se čtyřlístkem dalších označil za vzor ostatních. Co na to říkáte?
Je to pro mě obrovská čest a zároveň závazek. Pokud je někdo vzorem, musí jím být 24 hodin denně, a to jak na hřišti, v soukromí, dbát na zdravý způsob života, výživu… Jedině tak ale může dosáhnout úspěchů.

Cítíte se být vzorem?
Snažím se jím být. Předat mladým své zkušenosti. Pokud se to daří, tím lépe.

Nominován jste byl také v anketě Osobnost extraligy. Kdo to vlastně je?
Pro mě nejzkušenější hráč, ten který dovede působit pozitivně na spoluhráče i protihráče jak svou hrou, tak chováním.

Vedle vás se může stát "osobností" Jiří Skall a Pavel Syrový. Jak kategorii vidíte?
To je ještě složitější než u reprezentanta. S Pavlem hraji v Pragovce, odmala mě vede za ruku, můj osobní příklad správného ragbisty. Jirka se mě ujal jako mladého kluka v národním týmu, další vzor. Obrovští kamarádi, velicí lidi, kteří dali našemu sportu něco navíc, než většina ostatních.

Pavel Syrový anketu dlouhodobě vyhrává a nepřebírá. Neměla by Osobnost extraligy svůj sport reprezentovat také mediálně?
Pavel před i po zápase komunikuje ochotně s každým novinářem, není proto pravda, že by nebyl vstřícný k médiím. Proč nepřebírá ceny, nevím. Nějaký osobní důvod jistě má. U mě tím neklesá. Musíte se zeptat jeho.

Jaký byl sportovní rok 2014 Roberta Vovse? Začněme klubovou scénou.
S Pragou jsme získali po dvanácti letech titul, proto musím být spokojený. Z Francie jsem se vrátil rok předtím na semifinále, skončili jsme ale až druzí. Byl jsem z toho hrozně zklamaný, proto jsem si řekl, že další sezona musí být zlatá. Naštěstí si stejnou věc dalo za cíl více kluků, vytvořila se vítězná atmosféra, díky které jsme si svůj sen splnili.

Česká reprezentace hraje ve druhé polovině roku 2014 pouze divizi 2A. Hodnocení bude asi horší. Nebo se mýlím?
Pád nás samozřejmě mrzí. Všechno k němu ale směřovalo už v roce 2013. V tom loňském jsme zahráli několik výborných zápasů. Ještě
v divizi 1B jsme doma porazili Moldavsko, což nikdo nečekal. Ani s Ukrajinou se neztratili. Po sestupu se nám daří, což nechci zakřiknout, ale věřím, že to tak půjde dál a my rychle postoupíme.

Dále vyjdeHráč roku 2014 – (první pětice 25. února) Petr Čížek, Karel Jung, Ondřej Kutil, Marek Loutocký, Miroslav Němeček.
Hráč roku 2014 – (druhá pětice 28. února) Lukáš Rapant, Aleš Stejskal, Pavel Syrový, Roman Šuster, Robert Voves.
Pětice byly určeny pouze abecedně. Glosovat bude Bruno Kudrna.