Triumf nad Dragonem Brno (17:14), který se před pátým extraligovým turnajem posílil o reprezentační trojlístek Čuprová, Vrbacká a Nováková, byl takříkajíc nadplán a odkázal Moravanky pouze k duelu o bronz. Ještě lepší výkon si Petrovičanky schovaly na finále, ve kterém deklasovaly oslabenou Spartu 24:0.

I přes dílčí nezdar mají sparťanky všechno ve svých rukou. K tomu, aby se po skončení soutěže těšily z titulu, jim stačí uhrát na všech třech zbylých turnajích finále.

Pojďme ovšem pěkně popořádku. V duelu o sedmé místo proti sobě nastoupila Tatra Smíchov a Petrovice B. Po něm se z výhry 33:7 radovaly tatrovačky. Do smíchu jim ale příliš nebylo. Šest bodů ztráty na Prague's Cats nic dobrého nevěstí. Zvláště, když doposavad neobsadily na akcích lepší než šesté místo a už třikrát po sobě skončily sedmé.

 „Sedmá příčka nám snad není souzena. Příště se pokusíme skončit daleko lépe," slibovalo 27leté křídlo smíchovských Denisa Malá, která, přestože hrála teprve svůj třetí ragbyový zápas v životě, položila v duelu tři pětky.

 „To není určitě jenom moje zásluha. V celém utkání jsme si výborně nahrávaly. Konečně! Kdyby to takto vypadalo v předešlých zápasech, tak jsme si mohly z Brna odvážet více než jen tři body," zalitovala Malá.

Petrovice B mají tým složený ze zkušených hráček a nastupující generace. Právě to progresivní by mělo do jeho řad vnést například 16leté křídlo Senta Müllerová.

 „Osmé místo nás samozřejmě mrzí. Máme ale úplně novou sestavu. Několik hráček skončilo a několik jich je zraněných," vysvětlovala.

 „Tatra byla sehranější. Stejně tak i ostatní týmy, se kterými jsme se na turnaji setkaly," pokračovala dívka, jež měla jasno v dalším programu svého celku.

 „U nás je to jednoduché. Musíme zapracovat úplně na všem," doplnila s úsměvem.

V zápase o páté místo udělaly radost všem Pražanům jejich Kočky (Prague's Cats), které přetlačily Vyškov 17:12. Zdá se, že jejich první extraligová sezona skončí úspěchem a že se jich utkání o záchranu nebudou týkat.

„Už na podzim se nám podařilo být jednou páté. Teď jsme to zopakovaly a jsme proto nadmíru spokojené," neskrývala 25letá opora Pražanek Tereza Chvátalová.

 „Utkání o páté místo rozhodlo to, že máme o něco rychlejší hráčky," líčila dívka, jejíž tým se na turnaji více soustředil na jiné střetnutí.

 „Ve skupině jsme porazily Tatru Smíchov 12:5. S Tatrou bojujeme o záchranu. Ve chvíli, kdy jsme jí porazily, tak to z nás spadlo," dodala tříčtvrtka.

I Vyškovanky své umístění braly. Vždyť šly do akce oslabeny o dvě nejlepší hráčky, které hostovaly v Dragonu.

 „Čekaly jsme, že to bude horší. Odchod Páji a Katky by oslabil každý tým. Semkly jsme se ale, a chtěly o to víc uspět. Škoda jen několika nedotažených skládek. Mohlo to být lepší," řekla 20letá mlýnová spojka Tereza Sypková.

Duel o třetí pozici se nesl ve znamení zklamání. Domácí Dragon se jen těžko srovnával s tím, že nepostoupil do finále.

 „Zápas s Petrovicemi jsme nezvládly hlavně psychicky," neskrývala 25letá kapitánka Dragonu Kamila Rousová.

 „Ragby hrát umíme. Tíha okamžiku nás ale dovedla ke dvěma chybám, které soupeřky potrestaly pětkami," klopila zrak mlýnová spojka, jejíž tým deklasoval v utkání o bronz Přelouč 52:0.

 „Nechceme rozhodně nikoho podceňovat, špička extraligy je ale o třech týmech."

A co na to Východočešky?

 „Potýkáme se s velikým problémem, a tím je malý počet hráček. Na turnaj jsme proto odjely jen v sedmi. Jsme čtvrté. Je to paráda," radoval se 21letý pilíř Přelouče Dominika Havelková.

Finále Petrovic a Sparty bylo ve znamení dvou návratů. Zaprvé mistrovských ragbistek, které si po výhře nad rudými 24:0 letos poprvé vychutnaly turnajové vítězství. Zadruhé pak sparťanky Hany Schlangerové, jež na zelený pažit nepustily mateřské povinnosti.

 „Bylo to příjemné. Měla jsem radost z toho, že jsem si opět zahrála," mínila 32letá útoková spojka, která se následně zamyslela nad finálovou porážkou.

 „Nebudu se vymlouvat na to, že máme zraněnou řadu zkušených hráček. Málo jsme prostě chtěly. Petrovice více bojovaly. Samozřejmě nám chyběla i trocha štěstí. Na to se ale nehraje," vypočítávala Schlangerová, která se o zlato nestrachuje.

 „Kdo se bojí, nesmí do lesa. V sobotu hrajeme další turnaj, který toužíme vyhrát."

Prostě jsme jim to nandaly, smála se Petrovičanka Krütznerová

ADRIANA KRÜTZNEROVÁ slaví.Spravedlivě rozdělilo své pětky ve dvou nejdůležitějších duelech turnaje s Dragonem a se Spartou 23leté křídlo Petrovic Adriana Krütznerová. Dvě položila Brňankám a dvě rudým.

Adriano, s čím jste vstupovaly do turnaje?
S tím, že se ještě chceme pokusit obhájit titul. Jediná možnost jak toho dosáhnout, byla pro nás celková výhra.

Nepomohl vám k motivaci fakt, že se Dragon Brno před akcí výrazně posílil?
Trochu ano. Myslím si, že to není férová hra. Každý tým má svoje hráčky a neměl by si je půjčovat od jiných. Alespoň v ragby se to nedělá.

Možná i proto jste podaly v zápase s Dragonem mimořádně koncentrovaný výkon.
Ano, mělo to jistě svůj vliv. Něco takového každý celek namotivuje a ten náš je právě v tomto dobrý. Dokáže se vyhecovat, když potřebuje. Prostě jsme jim to nandaly. (směje se)

Hrály jste letos už tak dobře jako proti Dragonu?
To ani náhodou. Na podzim se nám nevedlo. V zimní přípravě jsme si řekly, že se vrátíme na vrchol. A o to se teď snažíme.

Dragon vstoupil do utkání dobře. Po bodech Rousové vedl 7:0. Jak vám bylo?
Snažila jsem se to nevnímat. Stejně tak se choval celý náš tým. Myslely jsme dopředu, což se vyplatilo.

Čím jste vývoj otočily?
Bojovností a vírou v sebe. Máme rychlé a zkušené hráčky. Každá z nás si to dovede v hlavě dobře srovnat. Za ta léta už ví, jak to udělat, když je potřeba vyhrát.

Dragon nemá zkušené hráčky?
Má, teď za něj nastoupila polovina národního týmu. Zápasu se ale na první pohled zalekly. Byly hodně nervózní.

Čekala jste, že bude finále tak jednoznačné?
Trochu ano. Sparta přijela hodně oslabená. Klíčové hráčky Hladilová nebo Šimánková jí musely chybět. To ale neznamenalo, že by byla slabá. Jednoduché utkání to nebylo, i když bylo jednodušší než jindy.

Na Dragon ztrácíte bod a na Spartu sedm. Co se ještě dá se sezonou dělat?
Jen to, že všechno vyhrajeme. Nic jiného už nemůžeme brát.

Je reálné dohnat Spartu?
Myslím si, že ano. Snad i Sparta jednou zaváhá. Teď je to složité předpovídat. Hráčky ale jednou nastoupí a podruhé jsou třeba zraněné, tak jako my na podzim.

Turnaj jistě hodnotíte kladně. Jaké najdete zápory?
Zápory? Hlavně hostování hráček v jiných týmech.

A ve vašem celku?
Pracovat musíme na komunikaci při určitých individuálních akcích. Jinak nám všechno klapalo.

Skupina A
Sparta – Vyškov 54:0
Petrovice B – Přelouč 5:31
Petrovice B – Vyškov 5:17
Sparta – Přelouč 33:7
Přelouč – Vyškov 43:7
Sparta – Petrovice B 50:0

Skupina B
Dragon Brno – Tatra Smíchov 40:0
Petrovice A – Prague's Cats 24:5
Petrovice A – Tatra Smíchov 39:0
Dragon Brno – Prague's Cats 38:0
Prague's Cats – Tatra Smíchov 12:5
Dragon Brno – Petrovice A 14:17

O 7. místo
Petrovice B – Tatra Smíchov 7:33

O 5. místo
Prague's Cats – Vyškov 17:12

O 3. místo
Přelouč – Dragon Brno 0:52

Finále
Petrovice A – Sparta 24:0

Vítězky turnaje získaly 12 bodů, druhé družstvo 10, třetí 9, čtvrté 7, páté 6, šesté 4, sedmé 3 a osmé 2.

Extraliga – stav po pěti turnajích

1. RC Sparta Praha 12 10 12 12 10 56
2. RC Dragon Brno 9 12 10 10 9 50
3. RK Petrovice A 10 9 9 9 12 49
4. RC JIMI Vyškov 7 7 7 2 4 27
5. RC Přelouč 6 2 4 6 7 25
6. RK Petrovice B 4 3 6 7 2 22
7. Prague's Cats 3 6 2 4 6 21
8. RC Tatra Smíchov 2 4 3 3 3 15

Vysvětlivky: název týmu, body za první turnaj, druhý, třetí, čtvrtý a pátý. Body celkem.

Do konce extraligy zbývá sehrát tři akce. Tu nejbližší tuto sobotu na hřišti v Přelouči.