„V roce 2022 započala nová epocha reprezentačního výběru žen v pozemním hokeji. Český svaz pozemního hokeje nastartoval s podporou Národní sportovní agentury nový program, který měl za cíl vytvořit vhodné podmínky pro to, aby se naše pozemní hokejistky kvalifikovaly na OH v Los Angeles v roce 2028,“ popisuje příběh hráček Český svaz pozemního hokeje.

Reprezentantky přitom mají reálnou šanci si pod pěti kruhy zahrát už o čtyři roky dříve – tedy příští rok v Paříži. Budou ale muset zvládnout kvalifikační turnaj, který se v lednu uskuteční buď v Číně, nebo ve Španělsku. Z osmi reprezentací se na olympiádu kvalifikují tři nejúspěšnější.

| Video: Youtube

„Cíli jsme se přiblížili se čtyřletým předstihem a na prozatím odvedenou práci jsme právem hrdí. Podařilo se přivést velmi kvalitní realizační tým a zajistit velmi kvalitní a dlouhodobou přípravu. Poslední krok však tradičně bývá nejtěžší,“ říká k aktuální situaci prezident svazu Gino Schilders.

Cestu do Paříže přes kvalifikační turnaj hráčkám komplikuje vysoká finanční náročnost. Proto se svaz rozhodl poprosit o pomoc veřejnost ve sbírce na webu hithit.com. „Sportovní úspěch děvčat v tomto ohledu předběhl všechna očekávání. V součtu s pravděpodobnější čínskou destinací finálového turnaje jednoduše stojíme před nutností shánění dodatečných finančních zdrojů,“ vysvětluje Schilders.

„Nechceme krátit prostředky alokované především na rozvoj mladých talentů, stejně tak chápeme napjatou situaci v rámci státního rozpočtu. Zároveň ale nechceme sedět s rukama v klíně a odpískat obrovskou sportovní výzvu, kterou si děvčata vybojovala,“ dodává.

Základní metou pro hráčky je vybrat 500 tisíc korun, druhým milníkem by pak bylo 650 tisíc. Přispěvatelé, kteří devět dní před koncem sbírky dali dohromady částku 325 500 korun, se můžou na oplátku zúčastnit neformálního setkání s hráčkami. Za nižší příspěvky dostanou dárci například ponožky, podepsané fotografie, kšiltovky, ručníky, trička i další propriety. Asi nejspeciálnější odměnou je tetování od jedné z reprezentantek.

„Pravidla kampaně stanovují, že pokud se částka nevybere, kampaň skončí a peníze se budou vracet dárcům. Stanovili jsme si ambiciózní cíl, ale věříme, že s pomocí všech hokejových a sportovních fanoušků to dokážeme, tak ukaž, že chceš být součástí našeho „Olympijského snu“ a také nás podpoř - vážíme si každého přispěvatele,“ vzkazuje Český svaz pozemního hokeje závěrem.