Díky této výhře obsadily poslední postupové místo na pražském turnaji a mohou se těšit na druhé kolo prestižní soutěže.  Přesto nebyl trenér Česka Chris Faust tak docela spokojený.

 „Samozřejmě mě těší výsledek. Výkon se mi ale příliš nelíbil. Holky nedodržovaly to, co jsme si řekli," vysvětloval.

 „Co se celého turnaje týče, tak je musím pochválit. Na všech jsem viděl snahu o co nejlepší výkony, i chuť se zlepšovat. Žádná hráčka nic neodflákla, což je pro mě nejdůležitější," pokračoval kouč, jenž na další kolo kvalifikace zatím nemyslí.

 „Teď je důležité na přípravu i na účast ve druhém kole vůbec sehnat peníze. Pak si přečteme účastnickou listinu a budeme uvažovat, jak dál," dodal Faust.

Česko – Turecko 9:0 (5:0)

Česko: Vančurová (Šmídová) – Reinosová, Jirsová, Brtvová, Tůmová, Trčková, Polcarová, Křikavová, Kyndlová, T. Mejzlíková, Laciná, Bížová, A. Mejzlíková, Haklová, Kavanová, Reichlová, Capouchová. Trenér Faust.

Branky: 3x Haklová, 2x Bížová, Brtvová, Trčková, Laciná, Reinosová.

Konečná tabulka prvního kola kvalifikace o MS:

1. Bělorusko 12 bodů/skóre +27

2. Itálie 12/+23

3. Skotsko 12/+18

4. Česko 6

5. Francie 3

6. Turecko 0

Haklová: Jednou bychom rády na olympiádu

Hattrickem se blýskla v duelu s Tureckem jednadvacetiletá útočnice české reprezentace a německého HC Mannheimer Barbora Haklová. Patřila tak k hlavním strůjkyním postupu Češek do druhého kola kvalifikace na mistrovství světa.

Barboro, o jak těžký šlo zápas?

Vzhledem k velkému vedru, které panovalo, docela těžký. Utkání bylo náročné, i co se týče psychiky. Přeci jenom jsme nastupovaly do utkání s nejslabším týmem turnaje, což svádělo k podcenění. Tentokrát jsme ale podaly dobrý výkon.

Odkdy jste si byla jistá postupem?

Od páté minuty, kdy jsme vstřelily druhý gól. To nás nabudilo a pomohlo k psychické pohodě a možnosti užít si poslední střetnutí na turnaji.

Dala jste hattrick, šancí jste ale měla víc. Jaké pocity ve vás převažují?

Samozřejmě jsem ráda za hattrick. Uznávám ale, že jsem měla hodně šancí. Spokojená jsem proto tak napůl.

Přes výhru vás trenér káral za nedodržování taktických pokynů.

To se nám často stává. Ve chvíli, kdy vedeme o hodně branek, uspokojí nás to a přestaneme se koncentrovat na dodržování trenérových pokynů.

Postupujete ze čtvrtého místa. Jste spokojené?

Jsme, myslím si ale, že jsme na třetí místo určitě měly.

Co chybělo ke kvalifikačnímu bronzu?

V utkání se silnými celky nás často opustilo štěstí. Například proti Bělorusku nám neuznali jeden gól a dva soupeřek padly po trestných rozích, které neměly vůbec být. Proti Skotsku jsme hrály vyrovnaně v poli a nedařilo se nám při rozích.

Co musí udělat česká děvčata, aby byla konkurenceschopná ve druhém kole?

Musíme zlepšit trestné rohy, soustředit se na dodržování taktických pokynů a hlavně se vyvarovat základních technických chyb, například při zpracování balonků a podobně.

Kam sahají ambice českého celku?

Máme hodně mladý tým, který spolu bude hrát ještě hodně let. Příští rok se chceme posunout do divize B mistrovství Evropy, pokusit se o třetí kolo kvalifikace na mistrovství světa. A jednou snad i o olympiádu. Moc nás mrzí, že už u toho nebude naše skvělá hlavní manažerka Karolína Kříženecká, která dnes končí u našeho družstva. Za všechny holky jí moc děkuji.