Budou nás reprezentovat

BRANKAŘKY

Barbora Čecháková, TJ Slavia Hradec Králové
Osmnáctiletá dívka se zkušeností s ženskou reprezentací se představí už na svém čtvrtém šampionátu. Proto je jí předurčen post brankařské jedničky, na který se postaví s jasným posláním. „Každý v týmu má svůj úkol, tím mým je nedostat gól," usmívá se Bára, jejíž touhou je vystudovat sportovní psychologii a živit se hokejem. K tomu by jí mohla odrazit jedna z medailí z pražského mistrovství, kterou také dává svému celku za cíl.

Josefína Stýblová, SK Slavia Praha
Spolu se spoluhráčkou z červenobílého dresu Veronikou Novákovou je šestnáctiletá Josefina benjamínkem celku. Což si také uvědomuje, když tvrdí: „Barča je jedničkou. Chci jí proto pomoct, aby se cítila v naší brance dobře. Kdybych se do ní v nějakém zápase dostala, chci podat co nejlepší výkon," zasní se sympatická gymnazistka, jejíž další profesní cesta by měla vést mezi módní návrháře, s hokejkou pak na olympijské hry.

OBRÁNKYNĚ

Karolína Jirsová, HC Praga 1946
Tou nejlepší kapitánkou se chce stát dvacetiletá hráčka s bohatou reprezentační minulostí i přítomností. Karolína je i přes svůj věk oporou nejen českých juniorek, ale i žen. A tak si na svém čtvrtém mistrovství oprávněně věří. „Holkám chci pomoct precizním výkonem, bez zbytečných chyb," líčí. „Těžko odhadnout sílu všech týmů. Pokud nás ale nepřepadne nervozita ze hry před domácím publikem, máme nato minimálně obhájit bronz ze Skotska. Ani lepšímu výsledku se ale nebráníme," dodává studentka Mezinárodních vztahů, pro niž je největším lákadlem olympiáda.

Veronika Nováková, SK Slavia Praha
Šestnáctiletá novicka na vrcholných kláních jednadvacetiletých má za sebou už poměrně bohatou hokejovou kariéru, okořeněnou řadou úspěchů. Asi tím největším je páté místo z mistrovství Evropy šestnáctiletých, které naše děvčata vybojovala v Barceloně. Díky příslušnosti k pražské Slavii se pak zúčastňuje i evropských pohárů. „Zkušenosti ze zápasů s evropskými týmy bych chtěla využít," říká dívka, kterou v budoucnu lákají práva. K tomu chce hrát v zahraničí a posunout český pozemní hokej znovu pod pět kruhů.

Ivana Vošahlíková, TJ Slavia Hradec Králové
Dvacetiletá Hradečanka bude patřit v hale na Podvinném mlýnu mezi nejstarší české hráčky. Přesto půjde o její první šampionát. Obránkyně, která nebere na akci nic jiného než zlato má jasno i co do svých úkolů na hřišti. „Holkám chci být prospěšná svou klidnou hrou. Budu je vždycky povzbuzovat a chválit," slibuje budoucí stomatoložka s prozaickým hokejovým cílem. „Chci vyhrát konečně nějaký pořádný první místo," burcuje. Otázkou zůstává, zdali bude mít splněno už po neděli?

Tereza Tůmová, HC Praga 1946
Osmnáctiletá maturantka považuje za svůj největší hokejový úspěch postup do divize A venkovního mistrovství Evropy jednadvacetiletých. Až v červnu opustí školní škamny, ráda by se vrhla s ještě větším nasazením do hokeje. „Chtěla bych jít hrát do zahraničí a při tom studovat vysokou školu, nejlépe fyzioterapii," prohlašuje spolehlivá hráčka, která o své úloze v týmu říká. „Jsem tu od toho, aby neměly holky v brance moc práce," ví dobře pragovačka, jež se chce svou pílí i umem dostat na olympiádu.

Anna Vorlová, HC 1972 Rakovník
Veliký rozhled má osmnáctiletá Rakovničanka. Po hokejových trénincích totiž pokukuje po rozličných stavbách v touze stát se architektkou. Na hřišti je ale pak hráčkou s jasným úkolem. „Musím pořádně bránit, a pak třeba i přihrát na nějaký ten gól," přeje si účastnice třech vrcholných akcí, která si nejvíce považuje postup do A divize venkovního evropského šampionátu jednadvacetiletých. I na tom halovém pokukuje po medaili. „Beru všechno, od bronzu, až po zlato," říká. „Nebude to ale vůbec snadné, hlavně Bělorusky a Polky budou moc silné," vysvětluje.

Jana Neplechová, HC Hostivař
V polovině února oslaví hráčka pohybující se nejčastěji na levé straně obrany dvacáté narozeniny. Za tu dobu zažila už moře hokejových rozpoložení. Ať už kladné v podobě bronzu ze španělského mistrovství Evropy osmnáctiletých v roce 2009, nebo záporné, když se na stejné akci připravila naše děvčata zbytečnou prohrou se Skotkami o ještě výraznější úspěch. Zbylo ale ponaučení. „Musíme být sebevědomé. K tomu bych chtěla týmu pomoct. Když se něco povede, každého pochválit. Když ne, tak poradit a dodat mu sílu pro další akce," míní Jana, která tuší, že tak může splnit tým její velký cíl v podobě postupu do finále.

ÚTOČNICE

Klára Hanzlová, HC 1972 Rakovník
S prozaickou touhou vstřelit co možná nejvíce branek vstupuje do šampionátu, ze kterého by si ráda odvezla jednu z medailí, devatenáctiletá útočnice Rakovníka. Dívka, která by se ráda do budoucna věnovala studiu sociální péče a hraní hokeje v zahraničí, ale vidí na vrcholu pyramidy jiný celek, a to Bělorusky. Pokud ale vyplní vyhlášená kanonýrka první část svého předsevzetí, třeba českému celku vystřílí cestu za zlatým překvapením.

Veronika Decsyová, HC Praga 1946
Na atraktivní hokej i pěkné holky zve do ochozů pražské haly osmnáctiletá útočnice Pragy, která považuje za svůj dosavadní sportovní vrchol postup do divize A venkovního mistrovství Evropy jednadvacetiletých. I ona si chce na chlebíček vezdejší vydělávat hraním hokeje mimo naši domovinu.  K tomu by se jí jistě hodil úspěch z pražského šampionátu. O tom, jak jej vybojovat, má milovnice dramat jasno. „Všechny musíme nechat na hřišti sto procent. Pak bychom se mohly poprat s Ruskami třeba i o zlato," věří Veronika.

Monika Košťálová, HC Hostivař
Nedělní zápas od 14.30 hodin by si ráda zahrála osmnáctiletá Hostivařanka. Pokud by se tak stalo, znamenalo by to pro Češky zisk minimálně stříbrné medaile. Pak by mohla zabalit cenný kov a odjet na zkušenou do ciziny. Do té doby ale ještě musí odmaturovat a především se k utkání probojovat. K tomu chce Monika svému týmu pomoci pestrou hrou. „Chci podporovat jak útok, tak obranu. Psychicky pak podržet ostatní holky ve chvílích, kdy se jim nebude dařit," vypočítává sympatická plavovláska.

Kateřina Laciná, HC Praga 1946
S nepříjemnými zdravotními problémy se na sklonku roku potýkala ostřílená útočnice Pragy i české reprezentace, a to v juniorské i ženské kategorii. Ty ale devatenáctiletá dívka překonala, a tak se může soustředit pouze na šampionát. „Asi jako každá z holek hodlám na hřišti nechat všechno. Máme na medaili. Vždyť byla celá řada z nás už na předešlém mistrovství a nyní můžeme své zkušenosti zúročit," myslí si opora, která má vysoké cíle i v čase pošampionátovém. „Moc ráda bych po maturitě odjela hrát do zahraničí. Chtěla bych zkusit tým, který je na nejvyšší evropské úrovni.  S hokejem pak procestovat celý svět," přeje si.

REALIZAČNÍ TÝM

Trenér Chris Faust, 44 let
Asistentka trenéra Lenka Brtvová, 31 let
Manažer týmu Michaela Turková, 24 let
Videooperátor Tomáš Černý, 24 let

Perličky z české kabiny

Pánové pozor!

Taky někdy přijdete do ochozů na ženský sport a při pohledu na vysportovaná těla dívek sníte o tom, jaké by to bylo být tím vyvoleným. Pak vězte, že v případě Češek nemusíte pouze snít. Hned devět děvčat z dvanáctičlenného kádru je totiž nezadaných. Zapomenout tak musíte pouze na Veroniku Novákovou, Ivanu Vošahlíkovou a Janu Neplechovou. Na tu stoprocentně, neb rezolutně říká: „Jsem šťastně zadaná a jinak to už nikdy nebude!"

Ankety

Zajímá vás, jaká jsou česká děvčata ve svém soukromí. Prozradí vám to krátká anketa, kterou ochotně vyplnily všechny členky týmu. Ti, kteří mají rády veselé holky, nechť se obrátí na Veroniku Decsyovou, která byla pěti hlasy zvolena smíškem celku. Legraci ale zažijete i s Monikou Košťálovou a Kateřinou Lacinou, které se umístily v těsném závěsu. Stoprocentně nevytočíte flegmatičku Kláru Hanzlovou, snadno choleričku Ivanu Vošahlíkovou. Poživatiny schovejte před nečekaně útlým jedlíkem Janou Neplechovou. Českou pozemně hokejovou „Zdoběnou" je pak Karolína Jirsová.

Jak to vidí trenér?

Na tři týmy narazí v základní skupině B evropského šampionátu české hokejistky. O jejich síle ví nejvíce kouč Česka Chris Faust.
„Nejtěžším soupeřem v naší skupině bude Polsko, se kterým bychom měli postoupit do semifinále a utkat se o první a druhé místo tabulky. Ze skupiny A favorizuji Rusko a Bělorusko," vysvětluje lodivod.

Otázka pro kapitánku: Karolíno, proč bychom měli přijít na zápasy Češek na HME?

„Protože uvidíte výborný hokej, hezké holky, které vám budou vděčné za to, že jste jim pomohli svými hlasivkami využít šanci ke splnění snu hrát doma před zaplněnými tribunami a vybojovat jednu z medailí," odvětí Jirsová.

Program akce – pátek 25. ledna
10.30 A Bělorusko – Rusko
11.40 A Rakousko – Turecko
12.50 B Polsko – Švédsko
14.00 B Česko – Portugalsko
15.30 A Rusko – Turecko
16.40 A Rakousko – Bělorusko
17.50 B Švédsko – Portugalsko
19.00 B Česko – Polsko

sobota 26. ledna
9.00 A Bělorusko – Turecko
10.10 A Rusko – Rakousko
11.20 B Polsko – Portugalsko
12.30 B Švédsko – Česko
15.30 C 4A – 4B
16.40 C 3A – 3B
17.50 semifinále 2A – 1B
19.15 semifinále 1A – 2B

neděle 27. ledna
10.00 C 4A – 3B
11.10 C 3A – 4B
13.00 o 3. místo
14.30 finále