Česko – Maďarsko 8:18, – Slovensko 7:10, – Chemnitz 9:10Česko: Denisa Chládková, Daniela Vomastková, Barbora Kreuzová, Iva Balšánková, Karolína Javůrková, Michaela Mrázková, Michaela Křížová, Linda Chládková, Kateřina Šimková, Rozálie Fügnerová, Aneta Švihovcová, Barbora Bochňáková, Kristýna Vondráková, Alexandra Štěrbová a Simona Chvalová. Trenér Martin Januš, vedoucí týmu Jitka Votavová

„Vypadnutí na úkor Velké Británie pouze díky horšímu skóre s holkama zamávalo. Musely se ale dát dohromady, už jenom proto, že měly svými výkony uctít památku velikého propagátora vodního póla u nás a dlouholetého předsedy svazu," líčil kouč Češek Martin Januš, který si před akcí kladl přiměřené cíle.

„Chtěli jsme zvítězit alespoň jednou. Věděli jsme, že budou Maďarky výrazně lepší. Se Slovenkami máme dlouhodobé zkušenosti z poháru, které nejsou pozitivní. Proto jsme si nejvíce věřili na Chemnitz," vysvětlil lodivod, jehož slova měla reálný základ. První utkání s Maďarkami jeho svěřenkyně prohrály hladce 8:18.

„Soupeřky přijely na memoriál s výrazně mladším kádrem, než máme my. Ukázaly nám, že vodní pólo v Česku je na jiné úrovni než u nich a ve světě," podotkl Januš, který mezi civilizovanější pólový svět počítá také Slovensko, kterému česká družina podlehla 7:10.

„Nejmilosrdnější porážka, kterou jsme s nimi letos uhráli. Jde ale o tým, který pro nás může být metou. Časem bychom ho mohli přehrát," podotkl Januš před nejnadějnějším vystoupením Češek na turnaji. Co jim ale bylo platné poločasové vedení nad Chemnitz 6:4, když se na konci střetnutí radovaly Němky.

„Obrovská škoda, chybělo štěstíčko. Holky srazila třetí čtvrtina, kterou prohrály 0:3 a přišly o pracně vybojované vedení," litoval po smolné porážce 9:10 Martin Januš.

Chládkovou mrzely třetí čtvrtiny

Linda ChládkováHledáte-li mezi českými pólistkami vůdčí osobnost, najdete ji v osobě kapitánky, sedmnáctileté obránkyně Lindy Chládkové.

Lindo, je post poslední obránkyně o zvýšené zodpovědnosti?
Podle toho, v jakém úhlu se na všechno díváte. Obrana je důležitá a hlavně v českém pólu nedoceněná. Na druhou stranu chce zodpovědná útočnice dávat góly.

Máte zodpovědnost v sobě?
Snažím se o to, moji trenéři a rodiče by ale možná mluvili jinak. (směje se)

Mezi vodní pólo a děvčata se stále neklade rovnítko. Jde o správný sport pro holky?
Myslím si, že je. Musí být ale ráznější. Nenajdete mezi námi žádné Barbie, které se chtějí jenom vonět a malovat. My v sobě máme čerta a jsme načančané jenom někdy.

K pólu vás přivedli rodiče?
Mamka ho hrála, taťka plaval. Já jsem taky devět let plavala, už mě ale nebavilo pohybovat se pořád jen tam a zpátky. Chtěla jsem zkusit něco kreativnějšího.

Memoriálu předcházela kvalifikace na Evropské hry, která nevyšla. Jak těžké bylo se koncentrovat?
Vypadnutí v Nice nás hrozně mrzelo. Bylo by parádní se do Baku podívat. Slovenky postoupily a vyprávěly nám, o jaký zážitek šlo. Nedá se ale donekonečna myslet na jednu porážku. Je třeba hledět dál. Na zklamání bych se nevymlouvala.

Pojďme k memoriálu. Ve střetnutí s Maďarkami váš tým s výhrou příliš nepočítal. Nebo se mýlím?
Nemýlíte. Nešlo ale ani o žádný propadák. První půlka se pro nás vyvíjela dobře, prohrávaly jsme o gól. Třetí čtvrtina je pro nás ale vždycky kritická.

Co se v ní děje?
To bychom samy rády věděly. Uznávám ale, že se náš výpadek opakuje často. Je na čase ho odstranit.

Se Slovenkami jste také nepropadly, tři góly ale chyběly. V čem byly lepší?
Slovenky nebyly lepší, rozhodně ale důslednější. Jsme zbrklé, dostatečně si nepřipravíme útok, pod tlakem přihráváme i střílíme… Měly jsme ale rozhodně na ně.

Závěrečný duel s týmem Chemnitz byl hlavně o štěstí?
Tak bych ho nechtěla hodnotit. V poslední čtvrtce sice štěstí chybělo, neměly jsme v té době ale prohrávat. Škoda opět ztracené třetí čtvrtiny, kdy jsme přišly o vedení. V ní se lámal chleba.

Memoriál byl vaší poslední juniorskou akcí. Jak ji hodnotíte?
Co se týče vyhraných zápasů, měla být lepší. Nabrala jsem ale obrovské zkušenosti, které mi nikdo nevezme. S holkama jsme daly dohromady výbornou partu. Nikdy na ni nezapomenu.

Z pozice opory ženského áčka?
V ženské reprezentaci jsem zatím ten nejmenší a nejmladší článek, který čeká na břehu na svou šanci. Snad se ale časem prosadím. Teď si chci hlavně dodělat střední školu a potom uvidíme.