Ohlédněme se do nedávná minulosti. V roce 2017 vyhrál Joseph s kursem 50:1 a rok po něm klisna Blessed Kiss, která měla kurs 30:1. Takových příkladů by se našlo mnohem víc.

Jen připomeňme, že derby může kůň běžet jen jednou v životě, a to ve třech letech. Není možná žádná oprava.

Dočká se Lukášek i doma?

V letošním startovním poli je v předběžných kursech Tipsportu favorizován Jardin Michelet (4,50:1) v sedle s žokejem Adamem Florianem. Hřebec vyhrál ve všech třech startech, jeho drobný minus však může být v tom, že nestartoval nikdy na vytrvalecké trati.

Druhý favorit Breakmoment (5:1) vyhrál Memoriál dr. Frankenbergera na 2200 m. V sedle bude mít žokeje Tomáše Lukáška. Ten výhry v derby sbírá různě po světě. Vyhrál čtyřikrát Polské derby, jednou v Maďarsku, na Slovensku a také Perak derby v Malajsii. Vynikající žokej působící většinou v Kataru má nyní reálnou šanci dobýt i domácí Modrou stuhu. Nebude to mít vůbec snadné, ale rozhodně má v sedle Breakmomenta velkou šanci.

Dalšími účastníky, kterým se hodně věří, jsou Charpentier (ž. Jaroslav Línek) a You Just Rock, který bude mít v sedle českého i španělského šampiona Václava Janáčka. Posledně jmenovaný hřebec bude startovat v Česku poprvé, poslední start v Lyonu proměnil ve vítězství. Oba mají kurs 6,50:1. Ostatní koně se už pohybují ve dvojciferných kursech, ale jak bylo řečeno, úspěch nikoho z nich není vyloučen.

Zatím jsme se věnovali derby, ale v Chuchle Areně Praha bude nabito i dalšími zajímavými dostihy jako je Zlatý pohár společnosti Tipsport pro čtyřleté a starší koně nebo Memoriál Tomáše Šatry. Zesnulý pražský trenér se v minulosti se svými tipy a názory projevoval v Pražském deníku.

Letošní derby má pořadové číslo 103, ale v rámci samostatné České republiky se letos jede jubilejní 30. ročník.

Upozorňujeme, že osmidílný nedělní program začíná už ve 13.00 a vzhledem k diváckému zájmu přijeďte včas (areál je otevřen od 11.00), abyste se vyhnuli velkému náporu dostihových fanoušků těsně před začátkem.

Do Chuchle konečně vlakem

Po různých peripetiích a výlukách se do Velké Chuchle konečně dostanete po vlakových kolejích. Na rozdíl od cest autem nebo autobusem je to v Praze nejpohodlnější způsob dopravy z centra. Z Hlavního nádraží (vlaky staví i na Smíchově) jste u bran závodiště za pouhých 13 minut.

Když dá ‚koňský Bůh‘, může se to podařit, říká Vojtěch Martin

Tohle jméno rezonuje v dostihovém sportu řadu let. Založil odměňování nejlepších žokejů a tím prokazoval úctu k jejich těžké práci i odříkání. Vojtěch Martin sponzoruje například Velkou cenu Prahy, pokud bychom chtěli vyjmenovat všechno, co dostihům přinesl, nemohli bychom položit otázky souvisejícími s nadcházejícím Českým derby. Je totiž v roli majitele jednoho z horkých favoritů hřebce jménem Braeakmoment. Martinův kůň vyhrál Memoriál dr. Frankenbergera, což je jedna z důležitých předzkoušek derby. A pak se o něm začalo mluvit jako o favoritovi.

close Vojtěch Martin a Breakmoment. info Zdroj: Petr Guth zoom_in Vojtěch Martin a Breakmoment. Jak vidíte Braeakmomentovi šance v dostihu roku?

Je to derby, tedy dostih, který je výjimečný a může se v něm stát cokoli. Když nepočítám nějaké velké překvapení, může na vítězství pomýšlet minimálně pět koní. Samozřejmě doufám, že k nám bude ‚koňský Bůh‘ milostivý a vše se sejde tak, abychom uspěli. Ale mnohdy máte vysokého favorita, a když do sebe nezapadnou všechna důležitá kolečka, tak se to nepovede.

Řada příznivců dostihů by vám úspěch velmi přála. Cítíte podporu?

Upřímně cítím. Potkávají mě lidé všech generací a dávají mi najevo svou přízeň.

Při vítězství v Memoriál dr. Frankenbergera vedl vašeho koně francouzský jezdec Hugo Bessnier. Uvažoval jste o jeho nominaci i do derby?

Uvažoval, ale jen krátce. Rozhodl jsem pro žokeje Tomáše Lukáška. Je zkušený a jezdí koně v práci. A tak jsem ho nechtěl o šanci vyhrát derby připravit.

Hřebce trénuje Ingrid Janáčková Koplíková, která má v derby ještě tři koně od dalších dvou majitelů. Co myslíte, jak vás podělí?

Tak na to jsem sám zvědavý. (usmívá se) Ale říkám to v nadsázce. Všechno se odehrává na profesionální úrovni.