Dvořákova síň v pražském Rudolfinu v sobotu 15.prosince uvítá Český národní symfonický orchestr spolu se Smíšeným sborem ČNSO a sólisty u příležitosti Vánočního koncertu pro svatovítské varhany. Hlavním bodem programu bude tradičně Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Zazní ale také díla Gioacchina Rossiniho, Bedřicha Smetany, Pavla Josefa Vejvanovského a dalších. Jako sólisté se představí Lucie Kaňková, Ester Pavlů, Jakub Pustina a Jan Štáva, dirigentem bude Jan Chalupecký.

Přispět lze i adopcí píšťal

Výtěžek koncertu poputuje do sbírky na svatovítské varhany, kterou dlouhodobě podporují advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný a nadační fond Bohemian Heritage Fund. „Koncert Rybovy České mše vánoční organizujeme tradičně již čtyři roky. Když loni započala sbírka na svatovítské varhany, rozhodli jsme se, že veškerý zisk předáme Nadačnímu fondu svatovítské varhany. Tento koncert je tedy již třetím rokem benefiční,“ vysvětluje Pavel Smutný, společník advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a prezident nadačního fondu.

Nové varhany se v katedrále sv. Víta rozezní na jaře roku 2020, nicméně už na podzim roku 2019 bude nástroj kompletně sestaven ve španělské dílně varhanáře Gerharda Grenzinga, kde se také uskuteční první koncert. Následně budou varhany opět rozebrány a převezeny do Prahy.

Sbírka na svatovítské varhany zatím probíhá velmi úspěšně. K dnešnímu dni bylo vybráno přes sedmdesát dva a půl milionu korun a ještě zhruba patnáct milionů vybrat zbývá. „Lidé i firmy mohou přispívat libovolné částky nebo si adoptovat vlastní píšťalu. Těch zůstává k adopci už jen okolo 2.500 kusů,“ doplňuje Pavel Smutný.

Více informací o projektu, možnost přispět či adoptovat píšťalu najdete na www.svatovitskevarhany.com.