Bohužel se jim to nepodařilo. Skončili osmí, o 5,5 bodu za ukrajinským týmem. „Bojovali jsme do poslední chvíle, nevyšlo to,“ zhodnotil vystoupení předseda svazu Libor Varhaník. Největší českou ztrátou byla diskvalifikace mužské sprinterské štafety za špatnou předávku mezi Jany Velebou a Jirkou. Místo čtyř bodů za devátou příčku tak vyšli zcela naprázdno.

Jen na sprintery se ale vyřazení nedá svádět. Předávku dokázaly pokazit i největší světové hvězdy. Spíš je zarážející nedostatečná úroveň některých závodníků, kteří nebyli v řadě disciplín schopní vyrovnat se evropskému standardu.

O jediné české vítězství se postarala Zuzana Hejnová

v běhu na 400 metrů překážek, které k jasnému triumfu stačil čas 55,10, tedy výkon bezmála o sekundu pomalejší, než je její sezonní maximum. Čtyřnásobná medailistka z letošních mítinků Diamantové ligy na poslední chvíli svolila k tomu, že v Bydhošti poběží svoji hlavní disciplínu místo původně plánované hladké čtvrtky, aby co nejvíce pomohla českému týmu v boji o záchranu.

Nakonec byl největší komplikací její zdravotní stav. „Nic mi není, ale mám teplotu, cítím se hodně slabá,“ řekla České televizi. „Samotný závod jsem ale zvládla dobře. A to byl cíl.“

Koulař Tomáš Staněk (20,65) obsadil v sobotu druhou příčku za favorizovaným Polákem Michalem Haratykem. Třetí skončila v novém osobním rekordu 61,32 oštěpařka Irena Šedivá a bronzový byl také Jakub Holuša na patnáctistovce.

V neděli se na pomyslné pódium dostala jen Kristiina Mäki v běhu na 1500 metrů. Ve finiši skvěle vybojovala třetí místo. Tři sta metrů před cílem ji zavřela Švýcarka a Mäki si musela vyběhnout až do třetí dráhy.

„Myslela jsem si, že to nemůžu dát, ale povedlo se. Posledních 200 metrů si ale nepamatuju,“ dodala.