Lovci, jak se Severočechům přezdívá, si tentokrát přivezli do hlavního města děravé sítě, stříleli ze zaslepených hlavní. Naopak domácí se překonávali, když dokázali gólmanské duo Artur Adamík a Jan Hrdlička překonat třicetkrát. Hosté se nezmohli ani na polovinu zásahů 30:14.

Ještě loni se o Jakubu Svitákovi mluvilo jako o enfant terrible dukelského výběru. Jednou zahrál, jindy ne. Střední spojka dospěla a dnes se trenéři třesou, pokud není na hřišti. Což se stalo v zápasech s Litovlí, Zlínem a byly z toho rozpačité výkony. Proti Lovosicím už mozek hry dirigoval své spoluhráče.

„Stoprocentně zdravý jsem ještě nebyl, o delším odpočinku už jsem ale neuvažoval. Porazit Lovosice, vyhrát základní část pro nás byla veliká výzva," vysvětloval Jakub Sviták a doplnil: „ O sérii jsme nemluvili, loni jsme měli jiný a hlavně méně zkušený tým. Teď spolu hrajeme poháry, daří se nám. Každý je na tom psychicky výborně. Soupeři naopak zaostávají. Chtěli jsme dokázat, že jsme lepší," uvedl.

Výborný brankář

Samotný duel mu dal za pravdu. Souboj obran a brankářů byl vyrovnaný pouze dvacet minut. „Hlavní příčinou byl Tomáš Petržala," ocenil výkon dukelského gólmana reprezentační křídelník ve službách Lovosic Jiří Motl.

„Předfinální fáze byla v pořádku, dostávali jsme se do loženek. Všechno ztroskotávalo na něm. Měli jsme snad desetiprocentní úspěšnost střelby," kroutil hlavou autor osmdesáti letošních branek, jenž se na Dukle prosadil jednou.

Při podobné konstelaci nebylo co řešit, po závěrečném hvizdu se pouze spekulovalo, jestli pražští vítězové základní části extraligy vyzvou ve čtvrtfinále skutečně Severočechy?

Psychická výhoda

„Chtěli jsme hrát tvrdě, vytvořit si u soupeřů respekt. Pokud na sebe narazíme, budou se k nám bát," myslel si Jakub Sviták.

„Tiskem proběhly spekulace, že chceme Duklu, a proto k ní jedeme prohrát. Byli bychom blázni. Navíc po takové porážce je psychická výhoda jasně na straně soupeřů," doplnil Jiří Motl.

Jak bude asi hovořit příště? S největší pravděpodobností po nejdůležitějších duelech roku.

Jeníček s Reichlem ošálili smrtBěžela 26. minuta. Štěpán Jeníček se ocitl v nezáviděníhodné situaci. Dlouhý a prudký míč ho dostihl docela v rohu hřiště, odkud nejenže nevystřelíte, i získaný aut je jaksi nad plán. Křídlo Dukly mělo jiný názor: „Zahlídl jsem Víťu na brankovišti a posunul míč do jeho prostoru," popsal Jeníček.

Vše dopadlo jak z házenkářského žurnálu. Vít Reichl se prolétl vzduchem a balon zasmečoval do svatyně zkoprnělých Lovců. „Jéňa byl v úhlu, ve kterém nemohl moc dělat. Zkusil jsem vyskočit a vyšlo to," uvedl Reichl, který se s asistentem shodl, komu gól náleží. „Dukle," vyhrkli oba.

Na závěr promluvil autor pasu, brankář Tomáš Petržala: Viděl jsem Jendu, věřil jsem si na nahrávku. Balon jsem ani nepřihrál, spíš jsem ho vyslal na smrt," smál se a dodal: „Krásná, velmi špatně ubránitelná akce evropského střihu, která ale přišla jen díky mé chybě."

Gólman Petržala chtěl střídat, pak ale objevil skrytou energii

close Tomáš Petržala. zoom_in Zaťal pěst k nebesům. Musel vědět, že se mu zápas vyvedl. Tomáš Petržala letos už tradičně laboroval se zraněním. Dokázal se ale vrátit, v zápase s Lovosicemi pustit pouhých čtrnáct gólů a dovést svůj tým k vítězství v základní části extraligy.

Tomáši, jak moc vás štvalo, když jste si před utkáním přečetli, že jste od 20. září 2014 Lovosice neporazili?

Nešlo bohužel jen o toto. I já jsem musel odpovídat na otázky, jestli budeme hrát na půl plynu, abychom se v play-off vyhnuli Lovosicím. Podobné řeči mě motivovaly, chtěl jsem předvést ještě o něco lepší výkon.

První půle byla o obranách a brankářích. Souhlasíte?

Kluci bránili skvěle. Lovosice od začátku držel spíše Artur Adamík. Vytáhl tři zákroky proti naprosto vyloženým šancím. Bylo jenom otázkou času, kdy se prosadíme z rychlých brejků a dostaneme se do pohody.

Jiří Motl řekl: „Předfinální fáze byla v pořádku, dostávali jsme se do loženek. Všechno ztroskotávalo na Tomášovi." Co vy na to?

Děkuji za kompliment. Osobně hledám hlavně rezervy. Zdá se, že na sebe s Lovosicemi narazíme v play-off, zápas si chci proto pustit. Chyb najdu požehnaně.

Najdete čas na krátkou oslavu?

Ne, příští neděli nás čeká první utkání čtvrtfinále Vyzývacího poháru. Cítíme obrovskou šanci přes Belgičany postoupit. Musíme trénovat, srovnat si v hlavě, že dokážeme potvrdit první příčku extraligy. Vyhrát základní část je hezké, ale od zítřka to nic neznamená.

Jak se dá pojmout poslední zápas základní části v Plzni?

Nejde nám už sice o body, utkání je ale v televizi, budou se dívat všichni fanoušci házené. Jim bychom měli předvést reprezentativní výkon. Nicméně se nám nemůže nikdo divit, pokud dostane více hráčů šanci. Plzeň potřebuje vyhrát, poslední kolo jede do Zubří. Klidně by se jí mohlo stát, že půjde do play-off se sérií tří porážek. Což je naše výhoda.

V play-off se rýsuje váš souboj s Lovci. Můžete se utkat i s jinými soupeři. Máte vysněné?

Ne, svým výkonem jsme chtěli demonstrovat, že dokážeme porazit každého. Samozřejmě respektujeme sílu Jičína, Lovosic i Karviné.

Byl jste zraněný, vaše místo zaujal Daniel Rangl. Nyní opět chytáte. Jak spolu vycházíte?

Dan na sobě pracuje, je připravený naskočit. Stále nemám fyzicky dostatečně natrénováno. Upřímně jsem chtěl v patnácté minutě střídat, jak moc jsem byl unavený. Pak mě trefilo pár balonů a objevila se ve mně skrytá energie.

Proč Dukla vyhrála základní část extraligy?

Projevil se charakter týmu. Marodku jsme měli obrovskou. S absencemi jsme se dokázali vyrovnat. Všechno je o práci, máme zde mladé kluky, kteří na sobě chtějí makat. My starší jim v tom musíme pomoci… Jeden příklad za všechny, přišel Honza Brabec a vedle něj se zvedl Ondra Šimůnek, až ho povolali do reprezentace.

Nelehká volba Daniela ČurdyNesmírně propracovaný systém pokut razí na Dukle pokladník Milan Kotrč. Pokud například neproměníte střelu na třicátý gól, platíte třicet korun, když ji dáte, vytáhnete z peněženky stejný obnos. Co měl dělat hrající sportovní ředitel Daniel Čurda, když se objevil na brankovišti? 

„Nebylo na vybranou. Gól chci dát vždycky. Navíc ve chvíli, kdy trenér Lovosic Vláďa Šuma řekl, že nevystřelím z dálky," culil se od ucha k uchu házenkářský srdcař, jenž se pokusil najít skulinku: „Pokud vím, nejsem v pokutovém řádu," učinil marný pokus.

HC Dukla Praha - HK FCC Město Lovosice 30:14

Dukla: Petržala, Rangl - Šimůnek 1, Sviták 3/2, Kývala 5, Březina 2, Bednář, Kotrč 7, Reichl 4, Mubenzem, Jeníček 3, Syřínek 2, Hlavatý, Brabec, Čurda 1, Kastner 2. Trenér Jan Josef.

Lovosice: Adamík, Hrdlička, Koňařík - Franc, Landa 2, Motl 1, Sýkora, Bouček 4, Jelínek, Chroustovský 1, Barth 2, Klimt 2, Jahn, Malý 2/1. Trenér Vladimír Šuma.

Rozhodčí: Nezbeda, Zelenka. Sedmičky: 2/2 - 2/1. Vyloučení: 7 (přímá ČK Reichl) - 3 (ČK Franc). Poločas: 12:6.

Tabulka extraligy házenkářů

1. Dukla 21 17 1 3 593:498 35
2. Plzeň 20 14 2 4 597:476 30
3. Zubří 20 14 2 4 603:539 30
4. Hranice 20 15 0 5 565:511 30
5. Frýdek-Místek 20 11 2 7 545:538 24
6. Karviná 20 10 1 9 532:511 21
7. Jičín 20 10 1 9 482:477 21
8. Lovosice 21 10 1 10 548:552 21
9. Brno 20 4 1 15 528:587 9
10. Kopřivnice 20 3 3 14 516:596 9
11. Litovel 20 3 2 15 469:555 8
12. Zlín 20 2 0 18 442:580 4

Nejbližší zápasy Pražanů: Plzeň - Dukla (neděle 13. března od 10.30 hodin - extraliga), Sasja - Dukla (neděle 20. března od 18 hodin Vyzývací pohár), Dukla - Sasja (neděle 27. března od 20.30 hodin - Vyzývací pohár).

Čtěte také: Dukla se trápila. Matný výkon na body stačil