Ragbisté Slavie se proto nyní jako vítězové první ligy ucházejí o postup do extraligy ve dvoukolové baráži, ve které na domácím hřišti v prvním kole porazili poslední tým extraligy Dragon Brno 17:15 a čeká je v sobotu 8. června 2024 odveta v Brně v Cacovicích. O účast v extralize bojuje i Sparta, která jako celkově  pátý extraligový tým  v prvním utkání baráže porazila ve Vídni tamější ragbisty 31:20. Odvetu odehrají borci Sparty v sobotu 8. června 2024 v Praze ovšem  vzhledem k jiné  sportovní akci naplánované  na trávníku ragbyového hřiště Sparty na stejnou dobu na Podvinném Mlýně budou muset ragbisté Sparty odehrát na cizím  hřišti Pragy, které je od toho sparťanského jen půlhodiny volné chůze proti proudu Rokytky.

​Zatímco hráči Sparty si věří, že i v odvetě v Praze porazí rakouské ragbisty a tak se  v extralize udrží, ragbisté Slavie s náskokem pouhých dvou bodů z prvního utkání jsou v horší situaci. Na brněnském hřišti  v Cacovicích není pro soupeře Brna  vůbec  snadné tam uspět.  Brněnským ragbistům jde navíc i o existenci klubu, neboť v případě sestupu do nižší soutěže by jim magistrát neposkytl už dotaci v takové výši, jakou mají, když hrají tu nejvyšší soutěž.

"U nás se v Brně při přiznávání dotací sleduje jen, jakou soutěž kdo hraje a vůbec nikoho nezajímá, že zrovna  ta ragbyová nejvyšší soutěž má jen šest týmů," potvrdili pro ragbyový magazín Ceskeragby.cz hráči Dragonu před začátkem letošního ročníku extraligy.

Sestup z první ligy tedy z druhé nejvyšší soutěže hrozí také ragbistům Přelouče, kteří ještě nedávno pravidelně hráli dokonce tu nejvyšší soutěž. Páté místo v první lize a rozehraná baráž je svedla k měření sil s Říčany B, které první utkání vyhrály doma 50:20. 

​​"Celý systém soutěží je postavený špatně, protože ty soutěže neodpovídají  současnému stavu a počtu hráčů v ragbyových klubech. Za pouhé tři měsíce jsme  v Česku  odehrali  extraligu, ale tu hrálo a bohužel se plánuje, že se bude hrát i v dalších letech  jen šest týmů. Nu a vedle extraligy máme ještě další čtyři soutěže, které se také hrají o šesti týmech, mezi nimiž jsou  značné rozdíly. Proto také  některá utkání skončila s třícifernými čísly ve výsledcích. Místo toho, abychom soutěže počtem účastníků uzpůsobili tak, aby silnější týmy hrály spolu, vedení Unie ragby si místo toho dokonce odsouhlasilo, aby tento v ragbyové Evropě nevídaný systém platil dokonce více let. Proto nemalá skupina bývalých reprezentantů a trenérů, mezi nimiž jsou i členové Síně slávy českého ragby, požadující  návrat  ragbyových soutěží k celoročnímu systému  podzim -  jaro a s tím spojeným rozšířením počtu týmů. A když ne na osm účastníků, tak alespoň na sedm. Nechat v současné době hrát Slavii nebo Dragon Brno se soupeři, kterým budou tyto týmy zase nadělovat tříciferné porážky, je  luxus," řekl pro web Ceskeragby.cz legendární český ragbista Eduard Krützner senior.

Autor: Petr Skála