Ve čtyřech sadách porazil Martin Švec v prvním semifinále republikového šampionátu Jakuba Solnického. Usmál se a zvesela prohlásil. „Teď by to chtělo pětiseťáček.“ Pak si sedl a fandil svému brněnskému spoluhráči Danielu Mekbibovi. Muži, jenž přepsal dějiny a za 72 minut přehrál osmnáctinásobného českého mistra Jana Koukala 3:2. Vyfotil se s fanoušky a směrem k nejbližšímu soupeři prohodil: „Moc se neraduj. Pořádně zregeneruju a budu v pohodě.“

Šťastné období zažívá Daniel Mekbib. Minulý víkend vyhrál v Torontu turnaj nejvyšší kategorie PSA a nyní odsoudil k boji o bronz Jana Koukala. „Víc je pro mě asi titul z Kanady, přeci jen je konkurence na takových turnajích vyšší. Výhry nad Honzou si ale moc vážím,“ srovnával Daniel Mekbib.

Aby ne, vždyť doslova utekl hrobníkovi z lopaty, v zápase prohrával 0:2 na sady a čelil dvěma mečbolům. „Moc jsem do toho mlátil. Hrál jsem rychle, ale hloupě,“ přiznal. „Ve středu jsem přiletěl domů a cítil se unavený.  Díky tomu jsem musel změnit taktiku. A ta mi pomohla,“ řehtal se. Oprávněně. Domácí squash bude mít po devíti letech nového krále. Jan Koukal padl v Česku po neuvěřitelných 43 utkáních.

Zpět k úvodnímu duelu. Jakub Solnický není oblíbeným protivníkem Martina Švece. „To bych řekl. Jsme stejně staří, hrajeme spolu hrozně dlouho, nemáme se čím překvapit.“ První set patřil Solnickému, Švec věděl, že musí být trpělivější. „Začal jsem hrát více defenzivně, prodlužoval jsem výměny. Snažil jsem se Kubu utahat. A to se podařilo,“ těšilo jej.

Finále, které startuje v neděli od 15 hodin v Galerii Harfa, tak bude mít neobvyklé složení. Na trůn uvolněný Janem Koukalem usedne jeden z Brňanů. Favorit je Daniel Mekbib, který Martina Švece v letošní sezoně porazil třikrát 3:0. „Vím jak na Martina, své role se nezříkám,“ uvedl odhodlaně Mekbib. „Jsem outsider. A všichni vědí, jak výhodná je to pozice,“ kontroval Švec.

Výsledky semifinále: Švec – Solnický 3:1 (9:11, 11:6, 11:8, 11:5), Mekbib – Koukal 3:2 (10:12, 9:11, 11:7, 13:11, 11:7)