Emotivní, třeskuté, vyhrocené, vyrovnané. Takové názvy dostávalo před začátkem série čtvrtfinále florbalového play-off mezi Bohemians a Spartou. To se také do puntíku splnilo. V domácí hale Sparty na Podvinném mlýně dnes sice nastupovali jako domácí hráči Bohemians, kteří nemohou hrát ve své jinak domovské hala na Děkance, ale do vedení šli brzy hosté. Košir ze středu nedal Kotoučkovi šanci a poprvé rozjásal téměř pětistovku diváků v ochozech.

Více ze hry měla po zbytek první třetiny Sparta, která důsledně bránila a nepouštěla klokany do větších příležitostí. V závěru první dvacetiminutovky dokonce hrála dlouhou přesilovku pět na tři, se kterou si však neporadila. Trenér Jedlička marně burcoval svůj tým, který v této části zápasu za Spartou zaostával snad ve všech herních činnostech. „První třetina od nás byla jedna z nejhorších v sezóně, ale na druhou stranu nám velmi pomohlo ubráněné oslabeni tři proti pěti, to nás nakoplo,“ zhodnotil bídnou třetinu z pohledu domácích Šárka.

Začátek druhé třetiny se hostům povedl náramně. Nejdříve zvyšoval na 2:0 Svatoš a při dalším vyloučení domácího Höffera tentýž hráč poslal Spartu již do třígólového vedení. V polovině zápasu však zavelel k obratu nejproduktivnější hráč Bohemians Šimek, který střelou od mantinelu snížil. To jakoby nahlodalo sebevědomí Sparťanů a hra se vyrovnávala. „Jakmile jsme vstřelili první gól, uklidnili jsme se a dokonce si myslím, že jsme převzali otěže zápasu,“ popisoval změnu vývoje na hřišti Šárka. Na konci druhé periody byli současně vyloučeni dva hráči hostů, přičemž Časar obdržel dokonce vyšší trest za hrubost.

Dvouminutovou dvojnásobnou přesilovku Bohemians na rozdíl od Sparty využít dokázali a Čihák nedal přízemní střelou přesunujícímu se Benešovi šanci. Již klasickou přesilovku, která se přehoupla do poslední třetiny, domácí nevyužili a na hřišti se začalo přiostřovat. Hra začala nabírat na obrátkách, z čehož těžili především domácí a Krebner překonal Beneše potřetí a začínalo se od začátku. Jenže i druhý „začátek“ vyšel lépe Spartě a Slovinec Časar znovu poslal hosty do vedení. To však trvalo pouze 120 vteřin. Sváteční střelec a pes obranář Kindl ze vzduchu překonal Beneše počtvrté a vyrovnal.

Šance se poté střídaly na obou stranách, brankáři se ale činili. Tři minuty před koncem byli současně vyloučeni Růžek s Prunerem. Při následné hře čtyři na čtyři se domácí s míčkem na hokejce nikam nehnali a začínalo se rýsovat prodloužení. To ještě mohl změnit Marvánek, který zbytečným vyloučením nabídl klokanům možnost rozhodnout, ale Sparťané oslabení přežili bez úhony.

V prodloužení měla více ze hry Bohemka, zejména Čihákova střela nadělala Benešovi velké problémy, ten byl však dnes ve velké formě. Co se nepovedlo Čihákovi, povedlo se nejlepšímu střelci domácích Šárkovi, který ze středu při signalizovaném vyloučení nekompromisně rozhodl a proběhl okolo tribun. „Gesto nebylo míněno nijak konkrétně, byl to svázaný a taktický zápas, tak jsem spíš chtěl navázat propojení s diváky, jako když se Thierry Henry vrátil do Arsenalu a návrat oslavil gólem,“ zavzpomínal Šárka na legendárního fotbalového útočníka.

Trenér Sparty Kašpárek viděl hlavní příčinu dnešního neúspěchu v nedisciplinovanosti jeho svěřenců. „Viděli jsme opatrné šachy se šťastným koncem pro Bohemku. Zbytečně jsme se nechávali vylučovat a Bohemce nabídli pohodlný návrat do zápasu. Nicméně zítra je nový zápas a jede se dál. Gratuluji soupeři a děkuji.“

Druhé čtvrtfinále je na programu již zítra od 17 hodin opět v Aréně Sparty.

FbŠ Bohemians - ACEMA Sparta Praha 5:4pBranky: 29. David Šimek, 39. Pavel Čihák, 45. Matyáš Krebner, 50. Tomáš Kindl, 67. Jakub Šárka - 6. Robert Košir, 22. Ondřej Svatoš, 24. Ondřej Svatoš, 48. Luka Časar. Rozhodčí: Libor Gavlas - Lukáš Mikula. Vyloučení: 4:3 + Luka Časar 5. Využití: 1:1. Diváci: 460. Zásahy brankářů: Michal Kotouček 20 - Martin Beneš 16. Po třetinách: 0:1, 2:2, 2:1, 1:0.

Ostatní výsledky čtvrtfinále (1. zápasy): Mladá Boleslav - Pardubice 11:3, Vítkovice - Tatran Střešovice 2:8, Chodov - Otrokovice 7:2

JAKUB ŠTĚPÁNEK