Ačkoliv v zimní přípravě nebyla zdravotně zcela v pořádku, na závod se těší. „V zimě jsem běhala na lyžích, nicméně v době, kdy jsem brala antibiotika, to nevypadlo moc dobře," vysvětlujeEva Vrabcová. Část přípravy trávila i na stavbě. „Ano, stavíme barák a poslední dva týdny jsme tam často pobývali," směje se.

Půlmaraton v Praze. Ilustrační foto.
Sobotní půlmaraton omezí provoz aut a hromadné dopravy v Praze

Loňská vítězka má o závodě jiné představy 

V závodě, který odstartuje v 10 hodin primátorka Adriana Krnáčová, první tuzemská členka RunCzech Teamu prý na rychlý čas nepomýšlí. „Pro mě je hlavní ukázat své maximum a neřeším, jaký bude čas. Chci běžet tak, abych mohla být spokojena sama se sebou," říká a dodává, že největší odměnou bude manželova pusa v cíli.

Loňská vítězka Violah Jepchumabaová, má o závodě úplně jiné představy. „Chtěla bych vyhrát a překonat loňský traťový rekord 1:05:51, ale to bude i s ohledem na konkurenci těžké," těší se nejlepší z mnoha Keňanek ve startovním poli.

Pražský půlmaraton 2017. InfografikaZdroj: Redakce

Hodinu bude chtít pokořit favorit závodu 

Poběží se z náměstí Jana Palacha, po nábřeží na Palackého most, na Klárov, po Libeňském mostě, Těšnovským tunelem a zpět na Palachovo náměstí. Jednadvacet kilometrů (přesně 21,0975) historickým centrem Prahy čeká všechny účastníky.

Nejrychlejší muži tuto distanci zvládají okolo 60 minut. Právě hodinu bude chtít pokořit i největší favorit mužského závodu Keňan Barselius Kipyego. Loni v Praze skončil druhý, letos pomýšlí na ještě lepší výsledek.

Eva Vrabcová-Nývltová.
Pražský půlmaraton se blíží. Vrabcovou láká zaběhnout český rekord

V sobotu vyrazí na trať přes 11 tisíc závodníků 

„Cílem je vyhrát v co nejlepším čase," nechal nahlédnout do svých plánů běžec s osobním rekordem 59:15. Nejlepší Čech Jiří Homoláč je navzdory dvouměsíčním soustředění v Keni mnohem skromnější. „Loni jsem se chtěl dostat pod 64 minut, letos bych chtěl pokořit hranici 63."

První podnik série Run- Czech však nebude patřit jen elitním závodníkům. Dnes ráno vyrazí na trať víc než 11 tisíc nadšenců a pražská primátorka Adriana Krnáčová přes výrazná dopravní omezení akci vítá. „Praha se stala běžeckým velkoměstem i ve světovém měřítku. Vzhledem k současné popularitě tohoto sportu jde o věc, na níž můžeme být pyšní," neskrývá nadšení nad běžeckými úspěchy metropole.

Pražský půlmaraton 2017. InfografikaZdroj: Redakce