V loňském roce se českým reprezentantům evropský šampionát vydařil – squashisté v čele s hrajícím kapitánem Janem Koukalem skončili šestí (historicky nejlépe). Squashistky se Zuzanou Kubáňovou, která nyní nestartuje, byly páté. Lépe dopadly jen na ME 2014, kde braly bronzové medaile. „Zopakovat úspěchy bude náročné, do základní skupiny nám byly nalosovány Angličanky, které loni turnaj ovládly. Klíčem k úspěchu je porazit Švýcarky a pak ještě alespoň jeden tým,“ spřádá plány kapitán žen Jan Roll.

Squashistky odcestovaly do Polska ve složení Anna Sermeová, Olga Kolářová, Eva Feřteková a Natálie Babjuková. Dnes se utkají s Nizozemskem a Anglií, zítra se Švýcarskem. Také na muže čekají v základní skupině Angličané. Tým ve složení Daniel Mekbib, Martin Švec, Ondřej Uherka, Jakub Solnický a Viktor Byrtus sazí na vyrovnanost. „Největší tlak bude na pozicích tři a čtyři. Naše soupiska je velice kvalitní. Máme mladé hráče, kteří už mají dost zkušeností a chtějí se předvést,“ myslí si Tománek.

Opory Mekbib a Švec vyhrály letos poprvé zahraniční turnaj PSA – Mekbib triumfoval na začátku roku v Kanadě, Švec před pár dny v Jižní Africe. „To jim dodalo sebevědomí, věří si,“ těší Tománka, jenž zval na mistrovství Evropy do Polska také dlouholetou českou jedničku Jana Koukala. „S dostatečným předstihem jsme mu dali vědět. Jeho zkušenosti by se nám hodily. Honza se ale v tuto chvíli zaměřuje na své projekty, časově by účast nezvládl,“ vysvětluje.

Squashisté dnes narazí na Německo a Anglii, zítra vyzvou Wales. Ze skupiny poustoupí dva nejlepší týmy, zbytek si zahrajedva zápasy o udržení. Finálové duely jsou na programu v sobotu.