Borcem pro dnešní den je Michal Novák, který reprezentuje Česko v nejnižší váze do 59 kilogramů. Tato kategorie přijde na řadu druhý den mistrovství světa, tedy v úterý 8. září.

Asi jako všichni reprezentanti, také on sní o tom, že se mu na prestižním turnaji uprostřed Nevadské pouště bude dařit a umístěním do pátého místa se kvalifikuje na olympijské hry v Rio de Janeiru. „Klíč je jasně daný. A také velmi obtížný. Samozřejmě bych jej rád splnil a vyzápasil si letenku do Ria, ale upřímně řečeno, budu maximálně spokojený i s umístěním do první desítky," říká Michal Novák.

Muž, který v září oslaví dvacáté šesté narozeniny, poté vysvětlí, proč i výsledek neznamenající nominaci by pro něj byl uspokojivý: „Neprožívám dobrou sezonu, nedaří se mi. Když už to v červnu na Evropských hrách v Baku vypadalo, že se má bilance z mezinárodních turnajů zlepší a já se chytnu, prohrál jsem si dobře rozjeté utkání vlastní hlavou. V prvním kole proti německému reprezentantovi jsem začal výborně, držel jsem se naplánované taktiky, která vycházela. V polovině zápasu jsem díky tomu vedl, pak jsem ale přešel na bránění výsledku. Což byla chyba, kterou Němec ztrestal a zvítězil. Letos jsem tedy opravdu moc nezářil. I proto by pro mě první desítka ve Vegas byla úspěchem a povzbuzením do dalších turnajů," přiznává.

Nutno vysvětlit, že slibně rozjetou kariéru Michala Nováka zabrzdilo v loňské sezoně vážné zranění kolene, operace a dlouhá rekonvalescence. Návrat po takovém zranění není jednoduchý, zdá se ale, že mladší z bratrů Nováků se postupně do formy dostane. Ostatně i váhově je na tom čím dál tím lépe.

„Na začátku roku jsem měl opravdu hodně kilo, ale postupně jsem shodil až do dnešního stavu, kdy mám jen čtyři až pět kilo přes limit, což už se dá celkem lehce upravit," dostává se Michal Novák k obligátnímu zápasnickému tématu shazování kilogramů před turnaji.

Dva týdny před začátkem světového šampionátu absolvoval Michal Novák společně s bratrem, reprezentačním kolegou Arturem Omarovem a trenérem Markem Švecem závěrečný kemp v americkém Coloradu.

„Na soustředěních jsme prakticky od začátku roku, osobně cítím, jak jde má forma nahoru. Jsem na tom dobře, snad se mi v Las Vegas povede dobrý výsledek," věří si Michal Novák.

V pátečním Pražském deníku naleznete medailonek Pavla Powady, který zápasí v kategorii do 80 kilogramů.