Martin Tichý a Petr Beneš drželi prapor českého beachvolejbalu v soutěži na pražské Štvanici.

Jejich společná premiéra na „velkém“ turnaji skončila největším úspěchem na světovém okruhu pro oba z nich. „Už teď jsme domluvení na dalších pět turnajů seriálu,“ prozradil Petr Beneš, běžně hrající v týmu se svým bratrem Josefem. „S bráchou budeme pokračovat na evropském okruhu, kde jsme desátí na žebříčku.“

Iniciátorem nově vzniklé dvojice byl Tichý, kterého dělí dvanáct let od jeho spoluhráče. „Týmová spolupráce s Petrem funguje, věkový rozdíl na hřišti není vůbec znát,“ pochvaluje si Tichý. „On se ke mně chová naprosto rovnocenně, i když je mnohem zkušenější, a já k němu mám respekt.“

Oba české reprezentanty zdobí pozoruhodná vizitka.

Petr Beneš se na rozdíl od drtivé většiny hráčů světové série neživí beachvolejbalem. V civilu je šéfem jednoho z největších penzijních fondů v zemi a svému zaměstnání musí nutně přizpůsobit sportovní přípravu.

„Podobný úvazek ve světové sérii nemá nikdo,“ je si jistý Beneš. „Jsem sice už v postavení, že si čas na trénink najdu, na druhou stranu jsou dny, kdy pracuji dlouho do večera a mám spoustu starostí.“

Martin Tichý se honosí primátem prvního českého hráče, který začínal rovnou s plážovou obdobou volejbalu. „Nikdy jsem halový volejbal závodně nehrál, v dětství jsem provozoval judo a fotbal,“ přiblížil rodák z Prahy.

Student sportovního managementu se k „beachi“ dostal v patnácti letech. „Vedli mě k tomu rodiče. Pinkali jsme beach, jim se to líbilo a mě to nadchlo.“

Nejlepší česká beachvolejbalová dvojice posledního světového turnaje Beneš-Tichý společně trénuje jen dvakrát až třikrát v týdnu. „Já pracuji v Praze a Martin studuje v Brně,“ vysvětlil Beneš. „On tam zároveň trénuje, já tady aspoň chodím do posilovny kvůli udržení kondice.“

Olympiáda v Pekingu je pro rodící se český tým na hony vzdálená, neboť nominační období začalo před více než rokem. Ve světovém okruhu o Benešovi s Tichým však ještě uslyšíme.