Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly po roční přestávce mistrovský titul. Ve třetím finálovém utkání dnes porazily v Brně obhájkyně prvenství Frisco Sika 72:62 a sérii vyhrály jednoznačně 3:0 na zápasy. Českou ligu ovládly vysokoškolačky popáté.

Třetí zápas přinesl nejvyrovnanější bitvu ve finále. Brňanky dobrou obranou a přesnou koncovkou držely s favoritkami celou půlhodinu krok a po třech čtvrtinách byl stav nerozhodný 50:50. Ovšem ve třetí čtvrtině musely korigovat desetibodovou ztrátu 38:48. "Dotahování tohoto náskoku nás stálo hodně úsilí," poznamenal po utkání trenér Jan Bobrovský.

Hned v úvodu závěrečné desetiminutovky přišel po chybách v rozehrávce čtrnáctinásobných šampionek pětibodový trhák USK díky koši Whalenové a tříbodové střele Vítečkové. Náskok Pražanky uklidnil, zpřesnily kombinaci a také jistěji zakončovaly. Naopak hráčky Brna pod tlakem znervózněly a ztrácely míče při rozehrávce.

"Už nám došly síly na to, abychom otočili výsledek," uvedl Bobrovský. Jeho svěřenkyně opět musely spoléhat na úzký kádr sedmi hráček. Bez střídání odehrály utkání Švédka Eldebrinková a Američanka Fordová, která dosáhla double - double, když k 10 bodům přidala 19 doskoků. Rozehrávačka Škerovičová si odpočinula pouze jednu minutu.

USK bylo na Brno připravené

Závěr zápasu již měly vysokoškolačky pod kontrolou. Vítězný tým táhla v posledním zápase nejvíce Američanka Whalenová, která nejčastěji zakončovala. Bez dvou minut strávila celý zápas na palubovce Vítečková, která ale na rozdíl od předcházejících duelů neměla tak přesnou ruku.

"Přál jsem si vyhrát ve finále ve třech zápasech, ale nevěřil jsem tomu. Výsledek potvrdil, že jsme se na závěr soutěže připravili zodpovědně a poctivě," radoval se kouč USK Lubor Blažek, podle nějž se tým soustředil na závěr soutěže už před měsícem. "Dělali jsme si rozbory hry Brna a přizpůsobovali přípravu jejich hře. Musím ale pochválit soupeřky, které celou ligu předváděly výborné výkony. Všechny zápasy s Brnem byly hodně těžké," řekl Blažek, jehož tým prohrál v domácí soutěži za celou sezonu jen dvakrát a vždy s Brnem.

Bobrovský přiznal, že si finálovou sérii představoval jinak. "Jsme zklamáni. Po předchozím průběhu soutěže jsme mysleli, že můžeme sehrát s USK vyrovnanější partii. Na druhé straně bych před začátkem ligy nevěřil tomu, že kromě USK s nikým neprohrajeme," prohlásil Bobrovský.

Finále play off ligy basketbalistek, 3. zápas:

Frisco Sika Brno - ZVVZ USK Praha 62:72 (15:13, 34:33, 50:50)
Nejvíce bodů: Eldebrinková 17, Halvarssonová 15, Fordová 10 - Whalenová 17, Maltsiová 15, Vítečková 13, Miltonová-Jonesová 12, Elhotová 11. Rozhodčí: Lukeš, Hruša, Karásek. Trestné hody: 16/12 - 13/9. Fauly: 17:18. Trojky: 4:7. Konečný stav série: 0:3.
Utkání o 3. místo - 3. zápas:

Strakonice - Valosun Brno 72:64 (17:20, 35:37, 52:52)
Nejvíce bodů: Johnová a Škrabalová po 21, Uhrová 12 - Večeřová 15, Vlková a Zrůstová po 12, Mračnová 11. Stav série: 1:2.