Pražané patřili na přelomu tisíciletí k tomu nejlepšímu, co česká liga nabízela. Na kontě mají tři české tituly, přičemž v letech 2000 a 2001 vyhráli finále právě nad Opavou, kterou nyní vyzvou v play off. Pak ale následoval strmý pád do ligového průměru. Když už se tým dostal do play off, tak většinou hned narazil na silného protivníka a sezona pro něj skončila už ve čtvrtfinále. Nyní ale na Folimance směřují vše k postupu minimálně do semifinále.

Mladí hráči nahrazují chybějící zkušenost nasazením 

„Kluci hrají skvěle. Během tří sezon jsme se dostali z 11. místa do absolutní špičky ligy. Ne navýšením rozpočtu a odklonem z naší filosofie výchovy mladých hráčů, ale poctivou a systematickou prací. Co mladým hráčům chybí ve zkušenostech, nahrazují obranou a nasazením. A kdy jindy se pokusit vyvolat kruhy na hladině českého sportovního rybníčku než právě teď," prohlásil manažer týmu Michal Šob.

Za obrodem Sov, jak se týmu USK přezdívá, stojí slovinský trenér Mirsad Alilovič, který v minulosti mimo jiné pomáhal jako osobní kouč Janu Veselému při působení v NBA. Nejmladšího týmu v lize se ujal v srpnu 2014 a svým tvrdým přístupem se snaží z mladých hráčů dostat maximum.

Opava je velice zkušený tým 

Mimo jiné se mu to povedlo u Jaromíra Bohačíka, který za poslední dva roky šel výkonnostně hodně nahoru a v této sezoně patří k hlavním kandidátům na cenu pro nejužitečnějšího hráče celé NBL. S téměř 18 body na zápas mu patří druhé místo mezi ligovými střelci, osmý je v doskakování, na kontě má suverénně nejvíce získaných faulů a v užitečnosti skončil těsně druhý za Howardem Sant-Roosem z Nymburku.

„Díky výborné nadstavbové části jsme si vybojovali, že budeme sérii začínat v domácím prostředí. Věřím, že naši fanoušci zaplní halu a poženou nás k vítězství. Opava je velice zkušený tým a bude to velmi náročná série, ale věřím, že jsme na ni připraveni. Rozhodně do toho dáme vše," slíbil Bohačík.

Hráče se snaží motivovat i slavní odchovanci

Výhoda domácího prostředí je pro USK velmi důležitá, jelikož na Folimance získali 12 ze svých 16 výher v sezoně. Vyhráli tam i oba vzájemné souboje s Opavou (79:73 a 81:69). „Přestože jsme dokázali největší klubový úspěch za posledních 15 let, nejsme tím uspokojeni a rozhodně chceme postoupit. Případný nepostup bude neúspěch a zklamání," prohlásil kapitán Michal Mareš.

Hráče a fanoušky se snaží motivovat i slavní odchovanci a bývalí hráči v čele s reprezentanty Tomášem Satoranským, Tomášem Kyzlinkem, Patrikem Audou či Lubošem Bartoněm, kteří na společném videu vzkazují, že čas na úspěch pro USK nastal "právě teď".