Cítíte životní formu?

Statistiky tomu nasvědčují. Nikdy jsem ale nehrál tolik minut a spoluhráči na mě neposlali tolik míčů. Když se na své výkony dívám komplexně, vidím pořád hodně chyb.

Můžeme se tedy těšit na pokoření hranice 33 bodů v zápase, která je vaším letošním maximem?

Tak jsem to zrovna nemyslel. (směje se) Chci říct, že nastřílené body neznamenají, že jsem například odvedl správnou práci v obraně.

Chválí vás trenér za obrannou činnost?

Poskrovnu. (směje se) Pan trenér je precizní, každou činnost pilujeme do nejmenších detailů. A jeho filosofií je nespokojenost.

V USK jste rok a půl. Loni jste jednou zazářil a podruhé byl neviditelný. Co stojí za momentální vyrovnaností?

Přišel jsem, poznával spoluhráče i kouče. Navíc s naprosto odlišným stylem… Dnes už mám něco odehráno, odpracováno na tréninku.

O nejlepšího střelce české nejvyšší soutěže je jistě zájem. Registrujete nabídky?

Mám agenta, se kterým si po každé sezoně sedneme. Věřím, že mě letos čeká ještě hodně zápasů. I kdyby nabídka existovala, neobtěžoval by mě s ní.

Zaznamenal jste vyšší zájem reprezentačního trenéra?

V létě se hraje mistrovství Evropy, na němž byste asi nerad chyběl. Do národního týmu se toužíme všichni dostat. Ani já nejsem výjimkou. Ptáte se ale vážně příliš brzy.

Neříkejte, že se vám v hlavě nerodí plán: pomůžu USK, probojuji se do reprezentace a odejdu do zahraničí.

Abych podobnou vizi naplnil, musím se soustředit na USK. Teď na nás čeká konec základní části. Pokud ho zvládneme, splníme si první sen. Máme ale také další, kolektivní i osobní. Jedním z nich je samozřejmě zahraničí.

V cizině už jste působil. Do Belgie byste asi podruhé nechtěl?

Belgie je krásná země a liga v ní je kvalitní. Že jsem tam odehrál sezonu, která mi nevyšla, neplatí. Čím dále jsem od angažmá, radši na něj vzpomínám. Všechno je otevřené.

K tomu vám kontrakt na Folimance vyprší na konci sezony…

Klidně ho můžu prodloužit. Obraťme list. Třeba na poslední kolo. Pardubice letos přehrály Nymburk. Výhra nad nimi musela tým pořádně nabudit. Pardubice letos v evropských pohárech i lize předvádějí neskutečný basket.

I my si doma věříme. Víme, že pokud předvedeme svou typickou obranu, můžeme porazit kohokoli. Což se také stalo. A sebevědomí? Zdravé je dobré, hlavně nesmí přijít uspokojení.

Do šestky vám pomohla i výhra Jindřichova Hradce nad Ústím. Co jí říkáte?

Shodou okolností jsem si před zápasem volal s ústeckým hráčem Filipem Šmídem. Bavili jsme se a nevěděli, kdo má těžší los. V Jindřicháči rozhoduje bojovnost. Tlak fanoušků je obrovský. Neustáli jsme ho my ani teď Ústí.

Budete si volat i před sobotním vzájemným střetnutím?

Jsme v každodenním kontaktu, hecování zase proběhnou. Co si řekneme, neprozradím. Známe se vážně dobře. Ostatní by naše slova určitě nepochopili.

Doma jste nad Ústím zvítězili 68:53. Porážku o čtrnáct by udržela trumfy ve vašich rukou. Brali byste ji?

Teď už se i tak počítá. Nikdo na světě ale nejde do utkání s tím, že přijatelně prohraje. Do Ústí jedeme vyhrát. Náš postup do šestky nechceme nechávat na poslední kolo. Nesmíme nic podcenit a dobře se připravit.

Vaši nejbližší pronásledovatelé se také připravují a nepochybně detailně na Jaromíra Bohačíka. Cítíte velikou zodpovědnost?

Moje body vychází ze způsobu naší hry. V postupném útoku nestřílíme hned, nejdříve po pěti přihrávkách. Nemusím si vzít balon a za každou cenu zakončit. Enormní tlak proto necítím.

Nestraší vás ani prostředí? Loni vás ve čtvrtfinále v nedalekém Děčíně pořádně semlelo.

Nevyhrál křik fanoušků, ale obrana soupeřů. V Ústí přijde hodně lidí. Vždyť se pro oba týmy rozhoduje o úspěchu a neúspěchu v sezoně. Třeba i díky loňskému play-off, už jsme ale silnější.

Čtěte také: Basketbalisté USK zastavili ligovou vítěznou sérii Pardubic