Mládežnický program USK Praha, který je postupně rozvíjen využitím jak nejmodernějších odborných trendů v přípravě mladých hráčů v Evropě, tak praktických mezinárodních zkušeností ze strany ČEZ Basketball Nymburk a jednotlivých osobností jako je první český hráč v NBA Jiří Zídek.

„Strategie týmu je u nás odlišná od ostatních celků tuzemské nejvyšší soutěže. Naši odchovanci dostávají příležitost v A týmu poměrně brzy. Lépe se tak aklimatizují na mužský basketbal, který je od toho mládežnického pochopitelně náročnější,“ pokračoval Šob.

Léto každoročně patří ME basketbalistů U20, U18 a U16. Hlavními oporami českých výběrů byli hráči pražských vysokoškoláků.

Na ME hráčů do osmnácti let patřila mezi opory trojice Kříž, Feštr, Kyzlink. Všichni tři jmenovaní prošli mládežnickým programem vysokoškoláků a na konci sezony získali titul mistra republiky ve své kategorii.

V pražském klubu dokonale funguje spojení školy s basketbalem. Celý projekt je propojen se sportovním gymnáziem Přípotoční.

„Většina hráčů chodí do stejné školy, kde mají nastavený svůj program. Rozhodně však nejde o nějakou úlevu ze školní výuky. Řada hráčů, která prošla tímto programem, úspěšně vystudovala vysokou školu,“ upozornil vedoucí pražského celku.

Odměnou kvalitní práce je například účast v Juniorské Eurolize či přestup mužských reprezentantů Tomáše Satoranského a Ondřeje Balvína do týmu Cajasol Sevilla, který hraje nejprestižnější soutěž Evropy - ACB.

Většina hráčů však brzy opouští klub z Folimanky a vydává se po své vlastní cestě.

„Je nám to určitě líto. Je to téma, které probíráme neustále dokola, ale je tam spousta ostatních faktorů. Nás nejvíce mrzí přístup agentů, kteří dokáží kluky pobláznit už v šestnácti a nabízí jim smlouvy s vidinou zahraničních úspěchů. Kluky je lehké v tomto věku ovlivňovat. Hodně hráčům to ublíží,“ říká vedoucí USK Praha.

Kdo ze současných juniorů má největší šanci být úspěšný i mezi muži? „Nerad bych hodnotil jednotlivce, kluci fungují jako tým. Ale třeba na Lukáši Feštrovi je vidět, že nejvíce zúročil zkušenosti ze zahraničních zápasů. Je to vyzrálý rozehrávač, který má velký potenciál,“ dodal Šob.