Zahraniční týmy předváděly odlišný basketbal, než ten, na který jsou hráči USK zvyklí v domácí lize. „Určitě to byla agresivita v obraně, kde některé věci které by tady v Čechách vyšli, tak tam neměli šanci na úspěch. A také to byla dynamičnost a fyzická síla. Sledovali jsme, jak týmy hrají různé typy obran. A poté jsme asi každý sledoval hráče z jiných týmů ale na stejných postech jako každý z nás hrál abychom okoukali něco z jejich dovedností,“ přiblížil situaci kapitán USK Lukáš Feštr.

Nejlepší podívanou předvedla na turnaji v Nizozemí ve finále kategorie U20 mužstva Gran Cannarie a Mega Vizura Bělehrad. „To byl opravdu neskutečný zápas plný zvratů se šťastným koncem pro srbské družstvo. Na to, že to byli hráči o dva až tři roky starší než mi, tak klobouk dolů, co na hřišti předváděli. Rozhodně jsme všichni rádi, že máme tu možnost cestovat na zahraniční turnaje a rozvíjet své basketbalové schopnosti a dovednosti. Určitě je to správná cesta a já doufám, že se alespoň většině z nás povede dostat se mezi profesionální hráče,“ přeje si Feštr.

Pražský celek zůstal na turnajích za očekáváním. Především v Belgii pomýšleli vysokoškoláci na lepší umístění. „Co se týče turnaje v Belgii, tak jsme určitě očekávali, že postoupíme do semifinále. Bohužel se nám nepodařila jedna čtvrtina, která nás právě o to vytoužené semifinále připravila. Ale abych to nehodnotil tak kriticky tak myslím, účel, za kterým jsme jeli na tyto turnaje, byl splněn. A to bylo porovnat své dovednosti s jinými basketbalovými styly a odhalit naše nedostatky,“ doplnil Feštr.

Každý z hráčů by určitě rád nakoukl do dospělého basketbalu. Pravdou však zůstává, že v domácí nejvyšší soutěži je to cesta více než náročná. Právě USK tvoří výjimku, v jeho týmu se už řadu let objevuje řada odchovanců.

„Šance mladého českého hráče v dnešní době jsou hodně malé, protože většina týmů dává prostor spíše cizincům, než aby nechali alespoň trochu vyhrát mladé hráče. Neříkám, že každý mladý hráč má na to hrát Mattoni NBL, ale v některých případech je to škoda nenechat hrát mladé hráče. Ale záleží jen na hráčích, jakou mají vůli na sobě pracovat a jak jsou trpělivý,“ přiblížil jeden z problémů českého basketbalu kapitán vysokoškoláků.