Osud jamajské rozehrávačky Nicole Loudenové, nové posily basketbalistek pražské Sparty, je víc než zajímavý. Dokonce tak, že se o ní za oceánem píší romány.

„Když jsem hrála na střední škole v New Jersey, patřila jsem k nejlepším v Americe. A jednou za mnou přišel nějaký spisovatel, že chce sepsat můj příběh,“ vzpomíná reprezentantka Jamajky na svoji knížku She's got handle.

„Pocházím z velmi špatného prostředí, divočina, spousta zabíjení, drogy. A on chtěl psát o tom, jak jsem se odtud dostala, jak jsem tvrdě studovala a hrála basketbal. Za pomoci rodiny.“

Máma ji nikdy do sportu nenutila, basketbal si ale zamilovala. Přitom hra s míčem pod vysokými koši nebyla pro 177 centimetrů vysokou Loudenovou disciplínou, se kterou začínala. Mohla z ní totiž být druhá Merlene Otteyová.

„Nejdřív jsem běhala sprinty na dráze, sto a dvě stě metrů. To byla moje první láska,“ usmívá se Loudenová. „Pak mi ale kouč řekl, že jsem malá a tlustá. To bylo smutné. Takže od svých jedenácti hraju basket.“

Ve škole přerušila studium psychologie a odešla hrát do Izraele. „Je tam fakt kvalitní soutěž. Babičce jsem ale slíbila, že školu dokončím,“ říká. Loňský rok tak na míč nesáhla.

Teď je zpět na palubovkách. A v nové roli. Coby tahoun letenského celku. V pražském derby s USK byla dokonce nejlepší střelkyní.

„Už ale vím, že až skončím s basketbalem, chci trénovat. Když jsem šla na školu, myslela jsem, že psychologie je to, co by mě bavilo. Pak jsem si ale uvědomila, kam patřím! Miluju pohybovat se okolo sportu. V Evropě, Americe, nebo třeba i na Jamajce. Kde mě budou chtít…“