„Před sérií jsme si věřili, jelikož jsme letos s Draky sehráli v základní části pět zápasů a měli z nich aktivní skóre 3:2. Sice šlo vždycky o vyrovnané duely, nicméně bilance hovořila pro nás. K tomu připočtěte výborný kádr, který věřil, že se to konečně podaří," přiváděl do děje kouč Pražanů Filip Smola, jehož celek se uvedl parádně, když v prvním střetnutí zvítězil v Brně vysoko 11:1.

 „Zápas nám vyšel pálkařsky. Bodovali jsme hned v první směně, kterou jsme vyhráli 8:1. Byl to skvělý začátek, nikdo ale nejásal, věděli jsme, že na nás čekají další nesmírně těžká utkání," zmínil první muž lavičky Kotlářky, které se napodruhé už tolik nedařilo, když podlehla svému soupeři 2:5. Co za to mohlo? Snad změna nadhazovačů?

 „Rotace nadhazovačů je v baseballu samozřejmě důležitá. Je malou alchymií, kteří z nich v zápase nastupují. Jestli jednička na dvojku nebo na jedničku. To ale rozhodující tentokrát nebylo. Špatné bylo to, že jsme dali soupeřům hodně met zadarmo. Umožnili jsme tak Drakům tlak, který bezezbytku využili," vysvětloval trenér, který neviděl příčiny výkyvů ve vývoji skóre v horší psychice Kotlářky.

 „Oba celky mají ve svém středu zkušené hráče, kteří mají za sebou řadu těžkých utkání, u nás, v evropských pohárech nebo při zahraničních angažmá," líčil.

A tak se série přesunula do Prahy za nerozhodného stavu.

 „Nevládla ani spokojenost, ani nespokojenost, spíše očekávání a obrovské odhodlání před dalším zápasem," zmínil lodivod, před duelem, který Kotlářka vyhrála až v jedenácté směně 7:6.

 „Bylo to jako celá série, tedy mimořádně vyrovnané. Zápas ukázal, nač se můžeme dále těšit, tedy na výborný a dramatický baseball, ve kterém budou rozhodovat maličkosti."

A ty rozhodovaly, žel podvakrát, ve prospěch Draků.

 „Tak to ve sportu bývá. Pokud přeskočíme čtvrté utkání, které bylo pro tmu ukončeno předčasně za výrazného vedení soupeře 11:5, tak bych v tom posledním mluvil pouze o větším štěstí Draků. Při porážce 1:2 se snad ani o ničem mluvit nedá," myslel si Smola, kterého, stejně jako jeho svěřence, poté ochromilo veliké zklamání.

 „V nás všech se mísilo zklamání s odhodláním za rok dojít až na vrchol. Byli jsme tak blízko. Pro mě je teď nejdůležitější, jak soudržný tým jsme na Kotlářce vytvořili. To, že má celá naše cesta svůj smysl," hledal pozitiva kormidelník, který jen stěží odpovídal na jasný dotaz, zda jde pro Pražany o úspěch či neúspěch.

 „To musí vyhodnotit vedení. Všichni děláme baseball proto, abychom vyhráli, což jsme nedokázali. Z toho pohledu jde o zřejmý neúspěch. Na druhou stranu jsme dokázali zahrát s Draky zcela vyrovnané finále. Proto se nemáme za co stydět. Zklamání ale nyní převládá," dodal.

Draci Brno – Kotlářka Praha 1:11, 5:2, 6:7, 11:5, 2:1

Konečné pořadí extraligy
1. Draci Brno
2. Kotlářka Praha
3. Eagles Praha
4. Arrows Ostrava
5. Technika Brno
6. Tempo Titans Praha
7. Cardion Hroši Brno
8. Skokani Olomouc

Poslední dva celky extraligy Cardion Hroši Brno a Skokani Olomouc sehrají baráž o setrvání mezi elitou s dvěma nejlepšími týmy druhé ligy.

Matuška: Byli jsme úplně nejblíž. Naše zklamání se nedá popsat

close ADAM MATUŠKA. zoom_in Ve veliké formě zastihla finálová série 25letého hráče zadního pole Kotlářky Adama Matušku, přesto to k zisku vysněného titulu nestačilo.

Adame, jak moc veliké zklamání cítíte?
To se snad ani nedá popsat. Ohromné. Byli jsme úplně nejblíž, jak jsme mohli být.

Do druhého finálového víkendu jste šli za stavu 1:1. Co jste si říkali?
To, že musíme vyzrát hlavně na jejich dominujícího nadhazovače Martina Schneidera. Už v prvním utkání dostat na hřiště další nadhazovače a unavit je. Trenér soupeře nás trochu překvapil tím, že do úvodního zápasu nepostavil právě Schneidera. Možná i díky tomu se na házecím prkně protočilo pět nadhazovačů.

Jinou taktiku jste neměli?
Měli jsme být trpěliví. To nám kladl kouč na srdce.

Právě neúčast Schneidera vedla k vaší výhře ve třetím duelu?
To asi ne, jelikož jsme od začátku prohrávali a vývoj zápasu otočili až na konci utkání. Nejdůležitější byl soustavný a neutuchající tlak celého našeho týmu.

Poté ale nastoupil Schneider a prohráli jste. Můžete mluvit o komplexu?
O něm bych nemluvil. Příčiny byly asi jinde. My jsme v té době byli na koni. Bohužel nás vůbec nepodržel náš nadhazovač Thomas Macy. My jsme na Schneidera vyvinuli jakýsi tlak, ale bohužel se nedařilo Thomasovi. Soupeři si vytvořili náskok, který už se těžko smazával.

Nicméně byl zápas ukončen v osmé směně kvůli tmě. Cítili jste stále naději?
Chleba se lámal v páté směně, ve které Draci vedli 7:1 a my se dotáhli na rozdíl dvou bodů. Soupeři ale bohužel opět odskočili. Pak už to bylo těžké. Pokud bychom hráli dál, tak bychom samozřejmě bojovali. Zvrat ale nebyl příliš reálný. Navíc Brňané opravdu dobře pálili.

Draci po celou sobotu nenasadili reprezentanta Petra Minaříka. Překvapilo vás to?
Ani ne. V loňském finále jsme získali jednu výhru, a to házel Minařík. Dá se dokonce říci, že se nám na něj dlouhodobě daří. Proto jsme ani nečekali, že by ho kouč Draků na nás nějak speciálně nasazoval. Petr je výborný hráč, proti nám to ale moc neumí.

V rozhodujícím finále ovšem nastoupil.
To ano a házel velmi dobře. Nejlíp, co si já pamatuji, že proti Kotlářce zaházel.

O tom bylo páté střetnutí?
To ne, všichni hráči obou týmů už byli hodně unaveni. Bylo to hlavně o štěstí.

Co je to štěstí?
Měli jsme ohromnou smůlu v osmé směně, kdy jsme měli obsazenou třetí metu a na našem kontě svítil pouze jeden aut. Na pálku šel náš nejlepší hráč tohoto postu Rubenagel Fuenmayor a míček odpálil přímo na třetí metu, kde v pádu vyautoval Přemysl Chroust našeho hráče. Zasahoval takovou zvláštní rybičkou, jaká se povede snad jednou za tisíc zápasů. To byl zlomový moment.

Skončili jste podruhé v řadě druzí. Jde o úspěch?
No, tak je to úspěch, i když jsme zklamaní. Sezona je velice dlouhá a náročná, nechali jsme v ní za sebou spoustu kvalitních týmů, jako Ostravu, Techniku Brno nebo Krč.

Váš trenér Smola hovořil o tom, že se po zápase mísilo ve vašich řadách zklamání s odhodláním za rok dojít až na vrchol. Čeho bylo víc?
Já osobně cítil pouze zklamání. Odhodlání oplatit Drakům dvě finálové porážky cítím až teď, tedy den po rozhodující prohře.

Jak to viděli Draci (Jan Pařík)

V rukou Draků bouchalo šampaňské. Už podevatenácté. Do své sbírky totiž přidali další titul. Draky, kteří za posledních dvacet let nezískali ligový primát jen v roce 2011, čekala bouřlivá noc.

„Nevím, jak oslavy zvládnu. Zítra totiž musím do práce," stěžoval si nadhazovač Martin Schneider tak trochu sklesle. Právě on byl jedním z rozhodujících mužů finálové série. V situaci, kdy se Kotlářka nadechovala v pátém zápase k útoku, přišel na nadhazovací kopec a soupeře už nenechal skórovat.

„Mám tlak rád. Adrenalin mě žene k ještě lepším výkonům," podotkl hrdina. Vyznamenali se však také ostatní. Třeba Přemysl Chroust předvedl ve vypjatém okamžiku parádní zákrok v poli.

„Poslední směny byly kvalitní jako v Major League," srovnával dračí trénér Arnošt Nesňal pátý zápas s nejlepší ligou na světě. Kdyby se tohle stalo v Americe, omílá se to ve zprávách ještě týden," dodal.

Skvěle odházel rozhodující zápas také Petr Minařík, který na kopci začínal.

„Míňu jsme do pátého zápasu šetřili a plán nám vyšel," pochvaloval si spokojený kouč domácích.