Nebýt chyby zpomalující skutečnou rychlost, byli by závodníci s virtuálním světovým pohárem na trenažérech, navýsost spokojení.

Český tým měl silné složení. Mimo jiné se skládal z olympijského vítěze ve vodním slalomu Jiřího Prskavce, zástupkyně rychlostní kanoistiky Anežky Paloudové a parakanoisty Miroslava Šperka, kteří se do premiéry připojili v loděnici v pražské Troji.

I přes technické problémy jeli vodáci závod dlouhý přibližně dva kilometry na maximum a provázela ho dobrá nálada. „Pocity nic teda moc,“ komentoval Prskavec akci v tiskové zprávě. „Měl jsem jet devět minut, ale nakonec jsem pádloval čtvrt hodiny a to mě zastavili před cílem,“ usmíval se kajakář.

„Byla to první zkouška a až se vychytají mouchy, věřím, že to má budoucnost. Myslím, že jednou se takhle mohou v zimě poměřit třeba juniorští závodníci se svými idoly,“ prohlásil Prskavec.

Výhodou bylo zapojení kategorie para, při níž se sportovci s hendikepem mohli v reálném čase porovnat se zdravými vodáky. „Strašná dřina a bylo to dost dlouhé. Musím říct, že jsem si sáhl,“ přiznal parakanoista Miroslav Šperk.

Paloudovou potěšilo, že ujela takovou délku

„Je to super kompenzace a trénink na zimu. Dovedu si představit, že to mám v garáži a každý den si dám desetiminutovku. Potenciál to má v tom, že se propojí lidi z celého světa,“ sdělil Šperk, který na paralympiádě v Aténách získal stříbrnou medaili v hodu diskem a teď začíná s novým sportem, v němž by se chtěl představit na paralympiádě v Paříži.

Cílem pořadatelů byla v rámci testování virtuálního závodu i koncepce nazvaná „Fit For Future“, která se kromě jiného snaží minimalizovat uhlíkovou stopu.

„Event, při němž se sejde plno pádlujících lidí z různých koutů světa, mi přijde moc hezký. Jsem ráda, že něco takového vzniklo,“ okomentovala akci Mezinárodní kanoistické federace (ICF) Anežka Paloudová.

Zároveň přiznala, že byla dost nervózní, protože v pondělí dostala nabídku jestli nemá v sobotu čas. „Nakonec tréma opadla a potěšilo mě mě, že jsem na trenažéru zvládla ujet něco tak dlouhého,“ dodala kajakářka.