Titul vybojovala ZŠ Masarykova z Kolína. Z druhého místa se radovala jilemnická ZŠ Komenského. Třetí příčku obhájili žáci ZŠ Leandra Čecha z Nového Města na Moravě.

Neztratily se ani děti z metropole. Na skvělé osmé příčce skončila ZŠ Mírová z Kolovrat, o šestnáct pozic níže ZŠ Jeseniova a na čtyřicátém místě ZŠ Kozinova. O umístění ale šlo až ve druhé řadě. Organizátory především těšil veliký zájem dětí o lehkou atletiku. Aby také ne, když je po celou akci povzbuzovali báječní patroni, ať už trojnásobný mistr světa a bývalý světový rekordman v desetiboji Tomáš Dvořák, anebo současná vícebojařka Eliška Klučinová.

Základní škola Mírová překvapila osmým místem

Nejlepší pražskou školou je ZŠ Mírová z Kolovrat.Mají útulnou školu, na kterou jsou právem hrdí. Nyní může být i škola hrdá na jejich výkony. O kom je řeč? O deseti vyslancích ZŠ Mírové, Kateřině Šáchové, Karolíně Čechové, Alexandře Dupuy, Karolíně Nováčkové, Michaele Ondrouškové, Františku Hruškovi, Matyáši Královi, Tomáši Válovi, Matyáši Jetmarovi a Jakubu Knappovi, kteří vybojovali skvělou osmou pozici na Kinderiádě 2013.

 „Na holky a kluky jsem neuvěřitelně pyšná. Jsme maličká škola, která nemá ani běžeckou dráhu. Doskočiště jsme vybudovali teprve před měsícem, a tak jsme rozhodně nečekali takto dobrý výsledek. Náš dík míří za rodiči, kteří s dětmi sami trénovali. Ty se posléze neuvěřitelně vybičovaly až ke skvělému umístění," usmívala se sympatická učitelka z Kolovrat Jana Šlajerová.

Jednou chci vyhrát Wimbledon, říká školačka Nováčková

Kriketový míček z ruky Karolíny Nováčkové dolétl do vzdálenosti 41,32 metrů. Čtvrťačka tak brala nejcennější kov.Triumfovala v hodu kriketovým míčkem, který dokázala vymrštit do vzdálenosti 41,32 metrů. Výrazně tak přispěla ke skvělému osmému místu ZŠ Mírová. V ní navštěvuje desetiletá Karolína Nováčková čtvrtou třídu.

Kájo, jak se ti líbilo na Kinderiádě?
Bylo to tady super. Byla tu úžasná atmosféra.

Vyhrála jsi v hodu kriketovým míčkem. Prozraď nám recept, jak dosáhnout 41,32 metrů?
Musíte hodně švihnout rukou a potom už to nějak jde.

Jaké další disciplíny tě zaujaly?
Krikeťák byl mojí nejlepší disciplínou, bavil mě ale i hod medicinbalem a skok do dálky.

Jak se ti líbily výkony tvých spolužáků?
Docela jo, někdo ale mohl být i lepší.

Jsi spokojena s osmým místem školy?
Určitě, jsme malá škola, která nemá žádné speciální sportovní třídy, ani velké možnosti trénovat.

Kterému sportu se po škole věnuješ?
Já hraju tenis za Kolovraty. Dostala jsem se i na mistrovství republiky, na které jsem ale kvůli jiné akci nakonec nejela.

Chtěla by ses jednou živit sportem?
Ano, chtěla bych hrát tenis a vyhrát Wimbledon.

Klučinová obdivovala dětské nadšení

Patronka Eliška Klučinová s malou obdivovatelkou.Stovky podpisů rozdala na Kinderiádě 2013 patronka Eliška Klučinová. Přesto pětadvacetiletá vícebojařka, která v minulé sezoně obsadila osmé místo na evropském šampionátu v Helsinkách a osmnácté na olympijských hrách v Londýně, neztratila úsměv a stále ochotně zdobila trička, kraťasy, či jen ruce malých soutěžících.

 „Na dětech obdivuji jejich nadšení pro sport. To, jak si dokážou každou disciplínu užít," našla osobní přínos v chování capartů česká reprezentantka.

 „Závody si snažím užívat i já. Takto to ale nedokážu," pokračovala žena, pro niž bylo setkání se školáky obohacující.

 „Měla bych také umět hodit věci tak rychle za hlavu. Děti závodí na sto procent. V cíli už ale nezdary neřeší," líbilo se vícebojařce, na kterou čeká jasný vrchol sezony v podobě mistrovství světa v Moskvě.

 „Pořadí, na které pomýšlím, neprozradím. Chtěla bych si ale vylepšit osobáček a dosáhnout na hranici 6300 bodů," dodala.

Šikovných dětí je spousta, v globálu ale mládež zlenivěla, neskrývá patron Dvořák

Tomáš Dvořák si získal srdce mnoha závodníků.Patrony zvučných jmen sehnali organizátoři pro patnáctý ročník Kinderiády. Za nejvýznamnějšího lze směle označit trojnásobného mistra světa a bývalého světového rekordmana v desetiboji a současného šéftrenéra české atletické reprezentace Tomáše Dvořáka.

Trenére, jak jste se dostal ke Kinderiádě?
Byl jsem osloven organizátory závodů, abych se stal následovníkem Jarmily Kratochvílové. Pozice po takové legendě se neodmítá.

Jak vzpomínáte na závody svého dětství?
Jako na ty nejlepší. Vždyť byly bez nervů, anebo možná s největšími. Nikdy jsem nebyl závodníkem v pravém slova smyslu, vždycky mě ale bavilo se na ostatní koukat. Pamatuji na báječné kamarády, na jejich výkony i na velké oslavy.

Liší se něčím závody vašeho dětství od Kinderiády?
Snad úplně vším. Ve věku dnešních soutěžících jsem se nepotkal s dětmi z celé republiky. A to je na celé akci nejdůležitější, to setkání. Pro kluky a holky je nesmírně důležitá konkurence a porovnávání výkonů v rámci Česka.

Jak se vám líbily výkony dětí?
Moc a nejenom těch, které vidím na Kinderiádě. Není žádným tajemstvím, že máme v Česku řadu nadějných atletů.

Hodně se mluví o tom, že děti nesportují. Jak vidíte současnou situaci?
Obrázek viděný optikou Kinderiády je trochu zkreslený. Je pozitivní, že se na této akci utká každý rok okolo 4000 dětí a nejlepší z nich přepisují rekordní tabulky. To jsou ale sportovci. Drobný nešvar vidím na školách. Prakticky všech závodů, ať už atletických, plaveckých nebo třeba v kolektivních sportech, se zúčastňují stále ty samé děti. Rád bych zde viděl i nesportovce. Šikovných dětí je spousta, v globálu ale mládež zlenivěla.

Jak je na tom s leností Tomáš Dvořák. Vyzkoušel jste si jednotlivé disciplíny?
Vyzkoušel bych si je rád. Nejsem na to ale vhodně oděn. (směje se) Ne, vážně, nejsem exhibicionista, děti si vystačí na ovále samy.

S dětmi jste během akce komunikoval. Překvapily vám nějakým výrokem?
Dostal mě jeden špunt, který mi řekl, že to pos… Příště ale myslím bude už mluvit slušně, protože jsem mu zle vyčinil. Jiný mě překvapil tím, že si vzal na závody pouze jednu botu. To se pak těžko běhá. (směje se)