Nominace na světový šampionát atletů se uzavře za pět týdnů. Zatím si letenku do Berlína zajistilo 16 reprezentantů. „Na mou představu jich je málo,“ prohlásil šéftrenér atletického svazu Václav Fišer. „Bral bych ještě asi deset lidí.“

Ideální příležitost ke splnění nominačního kritéria bude víkendové mistrovství republiky. To se po třech letech se vrací na strahovský Stadion Evžena Rošického. A počasí by mělo sportovním výkonům přát, ne jako před pár dny při mezinárodním mítinku vícebojařů v Kladně.

Podle Václava Fišera by limit pro Berlín měli v sobotu a neděli rozhodně atakovat tyčkaři Balner, Kudlička a Janáček. Stejně tak finalista OH v Aténách, výškař Ton, nebo dvojice mladých oštěpařů Veselý – Frydrych.

Šlágrem atletického víkendu má být nedělní oštěp žen s Barborou Špotákovou. Po skončení závodu se navíc uskuteční autogramiáda olympijské vítězky a světové rekordmanky.

Organizátoři šampionátu si vytyčili vysoký cíl, co se týká počtu diváků. Navzdory termínu, který byl stanoven na samotný začátek školních prázdnin.

„Přesto považujeme za hlavní cílovou skupinu děti z pražských atletických klubů,“ uvedl ředitel závodů Josef Šrámek. „Můj optimistický odhad je pět tisíc diváků každý den.“

Mistrovství republiky na Strahově startuje v sobotu ve 13.30 a vyvrcholí v neděli po 19. hodině. Vstupné na oba soutěžní dny činí 100 korun.

MISTROVSTVÍ ČR

Kdo: nejlepší atleti a atletky ČR

O co: o tituly mistrů republiky

Kdy: 27. a 28. června

Kde: Stadion Evžena Rošického na Strahově

Za kolik: Základní vstupné na oba dny je 100 Kč

Tip na sobotu: Halová vicemistryně Evropy Lucie Škrobáková bude atakovat český rekord na 100 m překážek.

Tip na neděli: Soutěž oštěpařek ozdobí Barbora Špotáková a po závodě uspořádá svou autogramiádu.

Čas pod 12,90 by vypadal líp, ví překážkářka

Na poslední vrcholné akci získala nejzářivější úspěch české atletiky Lucie Škrobáková. Překážkářka USK Praha vybojovala stříbro na halovém mistrovství Evropy.

„Medaili mám uloženou u televize, tam na ní zrovna bylo místo,“ culila se atletka, která se na domácím šampionátu na Strahově chystá překonat vlastní národní rekord.

Loni jste právě na mistrovství republiky zaběhla nejrychlejší stovku překážek české historie 12,93. Na jaký čas si troufáte tentokrát?

Věřím v rekord a vím, že čas pod 12,90 by vypadal líp. Strahov je můj domácí stadion, je tam rychlá dráha a v sobotu by mělo být teplo. Jen se bojím větru, ten se tam občas točí.

Letos jste už dvakrát běžela pod 13 sekund. Cítíte ve svých výkonech vůbec ještě rezervy?

V technice toho už moc nebude. Jedině musím zrychlit.

Při ME družstev jste si poprvé vyzkoušela start s nulovou tolerancí. Vyhovuje vám?

Mně docela ano. Nemám totiž excelentní startovní reakce, tak jako soupeřky se do toho trefím jednou za rok.