Na baru se točí jedno pivo za druhým, roznáší se osvěžující drinky. Všude panuje mumraj a veselí, občas prokládané říznou kletbou po nepovedeném hodu. Zkrátka jsme v klubu Ajeto na pražské Letné a je šipkařský večer.

Šipky jako sport

Jsou šipky opravdový sport? Nebo jen hospodská hra? Na tohle téma lze diskutovat libovolně dlouho, ale vždy to budou jen slova. Hlavní je, že šipky jsou pro tisíce Pražanů zábava a vášeň, které na mnoha místech metropole podléhají večer co večer.

Ano, někdo je bere jen jako odreagování a příležitost vidět se s přáteli, v provedení těch nejlepších už je to ale sport se vším všudy. Ostatně můžete si to zkusit sami…

Kde je „Mekka šipkařů" 

Kde? Třeba v už zmíněném klubu Ajeto, kde se turnaje konají každé pondělí a pátek večer. „Jsme taková Mekka šipkařů," říká Milena Jirkalová, která Ajeto provozuje. „Fungujeme od roku 2002, před třemi lety jsme se přestěhovali sem, do větších prostor," popisuje stručnou historii asi nejpopulárnějšího šipkařského hnízda v Praze.

Větší prostory byly zapotřebí. Na některých turnajích vládne pořádná tlačenice. „Nejvyšší účast jsme měli 74 lidí, když jsme to tu v roce 2012 otevírali. To byl mazec," směje se Jirkalová. V průměru ale chodí pravidelně na turnaje kolem pětatřiceti mužů i žen, v Ajetu také sídlí celkem čtrnáct týmů, z toho čtyři ženské.

Zábava i pro rodinu 

O šipkách je známo, že nejsou tak fyzicky vyčerpávající disciplínou jako třeba triatlon nebo podobná divočárna, o to náročnější jsou ale na psychiku. Většina začínajících hráčů (sám dobře vím, o čem mluvím) si po prvních úspěších ve svém „domácím" baru mezi kamarády začne myslet, že už jim to celkem jde. Pak zkusí veřejný turnaj a vše je jinak. Tlačenice, hluk, spousta mnohem lepších a zkušenějších borců.

„Když to nezkusíš, tak nikdy nebudeš vědět, jak na tom jsi," řekl mi známý, když mě poprvé lákal do Ajeta. Měl pravdu. Nováček sice nebude ze začátku vyhrávat moc zápasů, ale šipky jsou i tak skvělá zábava.

Drobná dívenka i prošedivělý veterán

A to i pro celou rodinu často lze na turnajích vidět rodiče i s dětmi. Na jednom terči drtí soupeře prošedivělý veterán v pirátském šátku, kousek vedle hází šipky drobná dívenka s blonďatými vlásky.

„Jsme tady zkrátka šipkaři jako poleno," usmívá se Jirkalová, jejíž syn Pavel v Ajetu také bývá za barem a šipky hraje na nejvyšší úrovni (před 14 lety se stal mistrem světa do 21 lety, loni reprezentoval na prestižním Světovém poháru organizace PDC).

Ovládne i vás magie šipkového terče?

Kam se dá v Praze zajít na turnaj?Klub AJETO (Šmeralova 5, Praha 7 Letná)
Darts centrum Chlumecká (Cíglerova 1138, Praha 9 Černý most)
Na novym místě (Thámova 7, Praha 8 Karlín)
Billiard Club Řipská (Řipská 24, Praha 3 Vinohrady)
Club Fantomas (Na Vartě 3, Praha 8)
Club Bar Corlin (Voskovcova 1033, Praha 5 Hlubočepy)
Club Bar K35A Praha (Koněvova 35, Praha 3)
Hotel Cham (Libušská 37/181, Praha 4)
San Marco (Tanvaldská 1348/4, Praha 8 Kobylisy)
Plzeňka (Hamerská 180/20, Praha 9 Kyje)
Restaurace U sadu (Rybalkova 13, Praha 10)
Retro Bar Praha (Braunerova 5, Praha 8)

Čtěte také: Česko poprvé hostí mistrovství Evropy v deskové hře carromu