V tuzemsku se americký fotbal protlouká v nesrovnatelně skromnějších poměrech. Popularita téhle zámořské kratochvíle ovšem i v Česku rok od roku roste. A podívaná to bývá šťavnatá. Přesvědčit se můžete sami třeba už tuto neděli, kdy na stadionu Viktorie Žižkov zahájí nový ročník Bitters ligy dva elitní celky z metropole úřadující šampioni Prague Black Panthers a Prague Lions.

Nic jiného než vítězství

„Těšíme se na super kulisu. Hraje se na krásném stadionu, snad dorazí co nejvíc diváků,“ věří Lukáš Růžek, running back týmu Lions i české reprezentace. „Nebereme nic jiného než vítězství v každém zápase. V tom prvním i posledním,“ dodává za soupeře Zbyněk Kysilka.

Black Panthers a Lions se utkali právě na žižkovském stadionu v ligovém finále před dvěma lety. Závěr Czech Bowlu se tehdy nesl ve znamení skandálu. Chyba rozhodčích připravila Lions o titul, na který čekají od roku 2006. K něčemu to ovšem přesto bylo dobré.

Sofistikované pomůcky 

„Od té doby jsme zavedli videorozhodčího na všech televizních zápasech, čímž jsme potvrdili, že americký fotbal udává trend. Třeba fotbal jsme v tom předběhli o celý jeden rok,“ uvedl Filip Hobza, předseda České asociace amerického fotbalu.

Sofistikované elektronické pomůcky k tomuto sportu neodmyslitelně patří, stačí se podívat na přenos z NFL. Platí to i pro tuzemsko, kde přitom americký fotbal vyrůstal z nepatrných kořenů. „Když jsme začínali v roce 1994, ligu hrály čtyři týmy a celkem jsme měli 156 členů. Teď máme sedm soutěží, třicet klubů a přes 3500 členů,“ těší Hobzu.

Počet se nepodařilo doplnit

Již 25. sezona Bitters ligy bude mít sedm účastníků kromě obou pražských celků ještě Ostrava Steelers, brněnské Alligators a Sígrs, Pardubice Stallions a Pilsen Patriots. Původně se počítalo i se startem Příbrami, klub se ale nakonec rozhodl z nejvyšší soutěže odhlásit.

„Sedm účastníků není zrovna šťastný počet, bohužel se nám ho nepodařilo doplnit,“ prozradil Hobza. „Oslovili jsme několik kandidátů, ti po zralé úvaze odmítli. Účast v lize je náročnější po finanční, sportovní i organizační stránce.“ Nový ročník na Žižkově odstartuje ve velkém stylu, připravena je fanzóna se zábavou pro celou rodinu. Dorazíte?