Pravdou je, že boj o finálový Czech Bowl začíná pro kluby měsíce před prvním zápasem. Lákání zahraničních posil se stalo nedílnou součástí pro vybudování úspěšného týmu v nejvyšší lize. Poslední Ostrava bez cizinců se skóre 85:284 by mohla vyprávět.

Ono to není snadné. Pro české výběry je získávání posil dlouhý a náročný proces. Hráči, kteří se rozhodnou hrát v Evropě, si nejprve vybírají fotbalově vyspělejší země.

V čem je přínos zahraničních hráčů?

Přínos zahraničních posil není pouze ve výkonech na hřišti. Velkým přínosem bývá předávání zkušeností pro české hráče a trenéry.

To si uvědomuje i opora Pardubic Stallions Kendral Ellison. „Moje úloha je stejná jako pro každého hráče, který do Čech přijde. Je to mnohem více o trenérské práci než o to být pouze hráčem. Talent tu je, ale znalost fotbalu zatím není taková jako jinde, kde jsem byl. To časem přijde."

Dva pražské týmy jdou odlišnou cestou. Prague Lions mají čtyři opory, které táhnou svůj tým.

Přestože mají Lions kvalitní české hráče, je to především Silva a Brooks, kteří hrají zásadní roli v úspěšné sezoně Lions. Na- opak Black Panthers se dlouhou dobu spoléhají doma výhradně na české hráče. Zahraniční hráče většinou šetří na zápasy rakouské ligy. Dříve to Black Panthers bezpečně stačilo, tuto sezonu je znát síla ostatních týmů.

Bez posil a s posilami 

I proto mají obhájci titulu v základní části již tři prohry, jednu dokonce s navrátilcem do nejvyšší ligy z Pardubic.

Kdo by to čekal? V posledním zápase nasadili Black Panthers svoji oporu do odvety s Příbramí. I díky Simpsonovi vyhráli Pražané 23:17, čímž si upevnili druhou příčku za Lions.

Rozdíl v týmu s posilami a bez posil dokázala v posledním zápase Trnava. Ta nastoupila na hřišti poslední Ostravy. Favorit se rozhodl šetřit své posily do důležitých zápasů v koncovce základní části. První poločas ovládla Ostrava 18:0. V poločase se začali rozcvičovat Hence s Westem a během několika minut Trnava zápas otočila.

Co nabídne závěr základní části

Šest touchdownů za druhý poločas znamenal výhru 18:43. Lions mají účast ve finálovém Czech Bowlu jistou. Druzí jsou zatím Black Panthers, na které dotírají Příbram, Trnava a Pardubice. Závěr základní části nabídne dramatické zápasy o červencové finále. Kdo dotáhne svůj tým do finále? Češi, nebo cizinci?

Tabulka 2 kola.

(Radim Kroulík)

Čtěte také: Nováček lepší mistra. Prague Black Panthers na kolenou