Změřit síly a strávit příjemný den přijely na stadion do Dejvic týmy z celé republiky. Celkem se tu sešlo přes 300 účastníků. Řada z nich se neviděla poprvé. „Letos máme už šestý ročník. Někteří účastníci se znají už z předchozích let, ale jezdí i noví. Každým rokem návštěvnost stoupá," vysvětlil organizátor akce David Huf ze společnosti Buď Fit Seniore, která pořádá pro seniory pravidelné pohybové aktivity. Jeho ambicí je rozšířit hry do více krajů, a podpořit tak i ty seniory, kteří se z nějakého důvodu nemohou dostat do Prahy.

„Děvčat" bylo víc

Soutěžící se utkali ve čtyřech nenáročných disciplínách v kategorii jednotlivců to byl nordic walking neboli chůze s hůlkami, seniorský „biatlon", slalom na čas a družstva pak soutěžila ve hře pétanque. Tato oblíbená francouzská hra si mimochodem získala nejvíc příznivců i mezi účastníky her Na Kotlářce.

„Máš hezké koule," smála se šedovlasá dáma v letech jiné, která se právě snažila veškerou pozornost věnovat tomu, jak odsunout protivnici hráčskou kouli, která byla nebezpečně blízko dřevěné kuličce. Nevydařilo se poznámka ji rozhodila a nakonec všichni propadli smíchu. O kus dál mezitím kapitánka týmu svolávala „děvčata na svá místa". Zatímco ve Francii je pétanque spíše mužskou záležitostí, tady to bylo naopak. Muži byli v menšině, což platilo mimochodem i v ostatních disciplínách.

Účastníky přišli podpořit známí sportovci 

A tak nakonec i na stupních vítězů převládaly především ženy. Mezi oceněnými byla také nejstarší účastnice devadesátiletá Antonie Vohradská z městské části Řepy, která rozhodně při přebírání obrovské vázy nevypadala, že by ji dnešní odpoledně nějak výrazně zmohlo. V kondici se udržuje pravidelným sportem, kterému se věnuje pět dní v týdnu.

Účastníky v jejich aktivitě přišli podpořit i známí sportovci, například bývalý diskař a mistr světa z roku 1983 Imrich Bugár a mnohem mladší paralympijský plavec Arnošt Petráček, který loni získal zlatou medaili na letních olympijských hrách v Riu de Janeiru. Úspěch se pokusí zopakovat i při letošním mistrovství světa v Mexiku, na svou účast ale nejprve musí vybrat potřebný obnos peněz.

„Jsem vždycky spokojená," říká nejstarší účastniceAntonie Vohradská sice nezvítězila v žádné kategorii, přesto si zasloužila uznání, a sice za svůj věk letos oslavila obdivuhodných 90 let. Do Dejvic neměla dalekou cestu, domovem jsou jí Řepy v Praze 6, kde je členkou Klubu starších seniorů.

Do jakých disciplín jste se zapojila?
Slalom a pétangue. V něm náš tým vyhrál tři zápasy, takže jsem spokojená. Ale já jsem vždycky spokojená.

Sportujete ráda?
Nikdy jsem nesportovala, až jsem přešla před dvaceti lety do klubu seniorů, kde se věnuji sportu od pondělí do pátku a moc si to užívám. Kolikáté hry Na Kotlářce to pro vás letos jsou? Zatím jsem se zúčastnila až na jednu výjimku všech šesti.

Co vás láká, abyste se sem vracela?
Rozhodně ta příbuzenská atmosféra ve společnosti starších lidí. Máme k sobě blízko kdysi dávno jsme zažili podobné situace a máme si o čem povídat a co vyprávět. S mnohými se znám a potkáváme se tu pravidelně.

close Sportovní hry seniorů České republiky 2017 na Stadionu mládeže Kotlářka. info Zdroj: Archiv VLP / Šťastný Vladimír zoom_in

Arnošt Petráček: „Na vrcholu jsem díky přátelům"Podpořit seniory v jejich úsilí přijel i paralympijský plavec Arnošt Petráček. Na pódiu zavzpomínal mimo jiné na své rodiče, kteří ho ke sportu motivovali.

Jak na vás hry sportovních seniorů zapůsobily?
Jsem nadšený. Je dobře, když senioři sportují a nesedí třeba u televize. Není to jen o tom, že dělají něco pro své zdraví, ale získají takto i spoustu přátel.

Na rivalitu mezi soutěžícími jsem tu vskutku nenarazila.
To je na tom to nejkrásnější. Všichni si to užívají a jsou v pohodě.

Z pódia jste zdravil tým z Prachatic. Takže jste tu byl dnes i jako fanoušek?
Potkávám se s nimi vždycky v létě na akci v Prachaticích, kde mě vždycky překvapí svými výkony.

Letos se tu koná sbírka na to, abyste se mohl účastnit mistrovství světa v Mexiku. Kolik peněz musíte sehnat?
Co se týče závěrečné letní přípravy, tak mi zbývá asi 300 tisíc. Celková roční příprava ale vychází asi na milion korun, do kterých je započítaná osobní asistence na závody a soustředění, mzdové náklady trenérů a marketingové aktivity.

Stalo se vám, že jste kvůli penězům na závody nejel?
Na začátku kariéry byly peníze obrovský problém. Poté, co jsem získal zlatou medaili na olympiádě, už je to snazší. Podporují mě partneři a přátelé. I díky nim jsem se dostal na profesionální vrchol.

close Sportovní hry seniorů České republiky 2017 na Stadionu mládeže Kotlářka. info Zdroj: Archiv VLP / Šťastný Vladimír zoom_in