„Je to nejkrásnější běžecký projekt za posledních 25 let," prohlásil Jiří Gruntorád, než vyběhl. Tenkrát mluvil o vznešené myšlence, jež projekt zaštiťovala. Ta zní: Sdílej důležité okamžiky se svými nejbližšími, projev vděk, pomáhej. Celkem 1200 kilometrů dlouhá trasa mapuje to nejzajímavější z naší vlasti, od pražské náplavky až po propast Macochu. Při výběhu na vrchol Sněžky se potýkal s deštěm, mlhou i větrem. Pomohla mu i Horská služba Špindlerův Mlýn.

Zde je úryvek z Gruntorádova deníku: „Po předání poděkování klukům z horské služby jsem vyrazil směr nejvyšší hora České republiky – Sněžka. Cesta to nebyla nijak jednoducháapřes všechny útrapy i osamocení (za celou cestu jsem prvního člověka potkal až pod vrcholem po 15 kilometrů) jsem dorazil do svého prvního cíle. Sněžka dobyta! Sice tu byla mlha, že by se za ni nemusel stydět ani Rákosníček, vítr a zima. Ovšem přátelé, ten pocit, když vyběhnete na Sněžku – k nezaplacení."

Český Forrest Gump se rozhlédl po krajině z vrcholu Sněžky i Ještědu. Navštívil hrady Karlštejn, Točník, Žebrák i Kašperk. Nezalekl se nástrah Boubína a nevynechal ani jedno z nejmalebnějších tuzemských měst, Český Krumlov. Nezastavily ho vlastní pády, kopce, řeky, špatné počasí ani horečka.

Na nejkrušnější chvilky trasy vzpomíná takto: „Po prvních pár kilometrech to začalo. Ukrutné křeče v břiše, až takové, že jsem se musel párkrát posadit, jak mi bylo zle. Na prvním potkávacím místě, takzvaném checkpointu, mne můj tým chtěl kousek popovézt, ale já řekl ne! Moje vůle proběhnout ČR po vlastních je obrovská." Kompletní deník si můžete přečíst ZDE.

Češi si umějí pomáhat!

Jiří Gruntorád během své cesty získal mnoho fanoušků, kteří mu pravidelně projevovali přízeň na osobním telefonním čísle i skrze sociální sítě. Ale nejen to. Našli se tací, kteří ho svezli v autě, nabídli muvlastní kolo nebo třeba kolečkové brusle. Díky projektu se běžec svezl v divokých vlnách na loďce i ve Velorexu nebo na motorce!

„Míra z Mladého se nabídl, žemizajistí cestu z Českých Budějovic do Mladé Boleslavi. Ovšem auto to nebylo. Čekala mne nádherná motorka – chopper. S Mírou jsme párkrát obkroužili náměstí na frajery a pak vzhůru směr Praha," řekl Jiří Gruntorád.

Několik kilometrů si s ním zaběhali profesionální běžci i děti. Český Forrest Gump se dočkal i nabídky ubytování, masáží a večeře. Nechyběl ani osobní dárek v podobě maskota.

„Nastoupil jsem a vyrazili jsme směr nádraží. Tam jsem Martinovi poděkoval svým osobním vzkazem a ještě mu dal dárek v podobě čokoládového překvapení. Tím to ovšem nekončilo. Dostal jsem od něj talisman pro štěstí, takzvaný Happy Boy. Postavičku, která je prý putovní a přináší štěstí po dobu jednoho roku. Pak ji mám opět předat dál. Martine, velké díky! Dojalo mne to," uvedl Jiří Gruntorád.

Darujte druhý kousek radosti

Češi dokázali, že se o radost dělit chtějí a zároveň umí nabídnout nezištnou pomoc. Ti, kdo už nestihnou Jiřímu Gruntorádovi pomoci na trase, se můžou stále účastnit projektu www.poslednikousek.cz. Díky těmto stránkám můžete zdarma poslat kousek čokolády svým nejbližším.

Jiří Gruntorád už svůj kousek čokolády bratrovi předal se slovy: „Díky za vše, brácho." Inspirujte se i vy!

Čtěte také: Vytrvalec Gruntorád má poslední kousek čokolády u sebe

Josef Chrpa