V prvních dvou ročnících se radovali naši východní sousedé, letos ale vyhráli jen tři utkání.

Výsledek 4:3 totiž znamená součet sedmi zápasů. Soutěžilo se v kategoriích se třemi, dvěma i jediným hráčem na každé straně hřiště. V trojicích i dvojicích dominovali hostitelé shodně 2:1 na zápasy, v singlu naopak Slováci.

„Máme z nich velký respekt, proto mi naši kluci udělali celkovým vítězstvím velkou radost. Hráli fakt skvěle. Ke všemu dvojice, které dnes vyhrály, spolu nastoupily poprvé v životě. Po příchodu nového manažera a kustoda k reprezentaci to funguje,“ neskrýval nadšení po triumfu nad nejlepším národním týmem světa trenér Jiří Šmejkal.

„Chceme si se Slováky upevnit vztahy hlavně na kamarádské bázi a časem se jim vyrovnat. Jenomže na druhé straně se už na nás pomalu výkonnostně dotahují Francouzi a Rumuni,“ přiznal lodivod české státní reprezentace.

Zatím ale oba národy, jež spolu žily tři čtvrtě století ve společném státě, rovnocennou konkurenci nemají. Pražský nohejbalový víkend byl svědkem toho nejlepšího, co „fotbaltenis“ může nabídnout.

Své umění předvedli i elévové a legendy nohejbalu. A také fotbalu. Ladislav Vízek, Jan Berger a Josef Pešice po boji udolali trio „klokanů“ Karol Dobiaš, Antonín Panenka, František Jakubec. Jak jinak, v nohejbalu.

„Umějí to, ale například atleti jsou lepší. Třeba Jan Železný a Remigius Machura. Na ně ani tihle fotbalisté v nohejbalu nestačí,“ prozradil Šmejkal.

„Také že nejsme žádný pivní sport. Na to zapomeňte!“ …učinil ráznou tečku místopředseda nohejbalového svazu Martin Maršálek.

A co nabídne příští rok? Hlavně dvě velké mezinárodní akce a obě v Nymburku. Už v lednu to bude o turnaj Super Six pro širší evropskou špičku, již tvoří ještě Francie, Švýcarsko, Maďarsko, Rumunsko. A v listopadu mistrovství světa.

 

Z historie nohejbalu

1936 Začal se hrát poprvé ve Žlutých lázních v Praze-Podolí.

1940 Zrod osadních turnajů podél toků Vltavy, Sázavy, Berounky.

1944 První pravidla nohejbalu.

1953 Vznik legendární trampské ligy.

1971 Založen Český nohejbalový svaz.

1988 První mezinárodní turnaj.