Původní informace, že v troskách zahynul člověk, se nepotvrdily, informovali mluvčí pražské policie Tomáš Hulan a záchranné služby Jiřina Ernestová. Hulan na policejním webu uvedl, že balkony spadly buď kvůli nedodržení technologického postupu při jejich výstavbě, nebo kvůli chybě v projektové dokumentaci.

Na místě zasahovali kromě záchranářů také hasiči a policisté. Podle Hulana zatím policisté případ vyšetřují pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti. Trestní řízení je vedeno proti neznámému pachateli, dodal. Pražský městský statik Petr Macháň České televizi řekl, že „provedení balkonů bylo naprosto špatné“. „Bohužel zatím nevím, jestli je to vina návrhu, anebo vina provádění,“ prohlásil.

„Na místě jsme ošetřili dva muže, kteří utrpěli vícečetné fraktury dolních končetin, byli při vědomí. Předali jsme je lékařům do Vinohradské nemocnice,“ řekla Ernestová o zraněných. Původně také uvedla, že podle předběžných informací v sutinách navíc zahynul jeden člověk. Podle Ernestové měli zranění muži „štěstí v neštěstí“, protože jeden z balkonů se nad nimi při pádu vzpříčil, a uchránil je tak před rozsáhlejšími poraněními.

Dělníci na stavbě pracovali

„Zprávu o neštěstí jsme dostali v 09:27 z ulice Za Podjezdem,“ uvedl Hulan. Policie bude podle něj čekat na výsledky znaleckých posudků, které by měly určit, zda byly dodrženy technologické postupy.

Česká televize uvedla, že balkony byly zřejmě nedostatečně upevněny. Odborníci budou zkoumat i sousední domy, které už jsou dostavěné a obydlené. Pokud by se riziko pádu balkonů potvrdilo i tam, vyšetřování by se rozšířilo ještě o trestný čin obecného ohrožení.

Podobné neštěstí se v Praze stalo v říjnu loňského roku, kdy se náhle zřítil jeden z domů v pražské Soukenické ulici. V troskách zahynuli čtyři zahraniční dělníci. Podle radnice Prahy 1 se tak stalo v důsledku nepovolených stavebních prací.