Což je na místě připomínat zvlášť v souvislosti s ohlášeným zlepšením počasí před nadcházejícím svátečním volnem.

Od počátku roku už posádky pražských sanitek, ale i vrtulníku zasahovaly u 35 havárií motocyklu - jak v metropoli, tak i v jejím okolí, kam se záchranářskou posádkou startuje právě helikoptéra z ruzyňské policejní letky.

Přímo typický je jeden z posledních zásahů, kdy ve čtvrtek pospíchal vrtulník do obce Počepice na Příbramsku. Byl tam vážně zraněn 35letý řidič motocyklu; po srážce s osobním autem ho s vícečetnými poraněními transportovala letecká služba do střešovické vojenské nemocnice.

Ne vždy je vině motorkář

Poučný je tenhle případ i v tom, že ukazuje, že ne vždy je vině motorkář, které mnoho motoristů háže do jednoho pytle s puncem divokých jezdců. Zde konkrétně nedal přednost motocyklu jedoucímu po hlavní silnici 22letý mladík za volantem fabie; sám se také lehce zranil, protože nebyl připoutaný bezpečnostním pásem.

Pro motocyklisty je ale jakákoli kolize velkým rizikem; jezdci na jednostopých vozidlech jsou podstatně zranitelnější než posádky aut!

Varující jsou přitom i další zásahy. Letos pražští zdravotníci předávali už dva motorkáře do nemocnic v kritickém stavu - a 35letý řidič motocyklu dokonce po pádu ze svahu u Komořanské ulice zemřel na místě.