"Dnes v deset hodin dopoledne se zkontrolují nástrahy, zda se do nich had chytil," řekl mluvčí policie Jan Rybanský. Nástrahy však byly prázdné a plaza se ani nepodařilo najít, takže pátrání bude nadále pokračovat. "V objektu se nikdo nenachází, z domu bylo evakuováno pět lidí, včetně jednoho dítěte. Policie nabádá k obezřetnosti, informace o výskytu hada mají lidé volat na linku 158," doplnil. 

Had nebyl v dobré kondici

Okolnosti úniku smrtelně jedovatého hada policisté vyšetřují, ženu vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu zatím nevyslechli. Podle Brože zůstává stav ženy, které bylo podáno antisérum, vážný. "Musíme počkat další dny, abychom věděli, jak to pokračuje," uvedl. Protijed nicméně zabral. Bulvární média spekulují o tom, že se ušknutá majitelka živočicha z Afriky mohla pokusit o sebevraždu - podobnou té, jakou podle pověsti spáchala slavná Kleopatra.

Jak tvrdí specialisté na odchyt jedovatých hadů z pražské zoologické zahrady, je velmi nepravděpodobné, že had by s ohledem na nízké venkovní teploty opustil zdi bytu, případně domu. Smrtelně jedovatá mamba zelená unikla v pražských Hlubočepích v ulici V Bokách I v úterý večer.

Avšak jak upozornil Miroslav Bobek, šéf Zoo Praha, nikdo z jeho zaměstnanců na případu nepracuje. Na místě je herpetolog Tomáš Bublík, který předpokládá, že nebezpečný had ven kvůli nizkým teplotám neunikl. "Jestli tam ta mamba je, tak je na devadesát procent mrtvá," řekl médiím s tím, že zřejmě nebyla v dobré kondici. Spolu s policisty budou prohledávat i do mezistropních prostor.

Chov nebyl schválen

Podle pražské městské veterinární správy neměla žena případný chov schválen. "V Praze aktuálně žádný povolený chov mamby neevidujeme," sdělil Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy (SVS). Kvůli tomu, že chov nebyl schválený, podá městská veterinární správa podnět příslušné obci s rozšířenou působností pro porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání, doplnil Majer. V Česku má nyní dvanáct chovatelů mamby povolení na 48 těchto hadů. "Je to maximální počet, který mají schválený. Skutečně zjištěný fyzický počet bývá většinou nižší," uvedl Majer.