Pražská záchranná služba se proto chystá pořídit vybavení, které přispěje k posílení bezpečnosti. Takovou pomůckou jsou například kevlarové rukavice, které by bylo možno navléknout pod běžně používané rukavice lékařské. Nikdo si nepřeje muset je používat jinak než cvičně - nicméně je třeba mít na paměti, že v případě teroristického útoku by bylo potřeba zasahovat na místě plném střepin a ostrých předmětů. A podobné situace ovšemže nemusí nastat pouze po výbuchu nálože.

Mít volné ruce

Plány na zlepšení se týkají i komunikace. Taková práce na místě zásahu s větším počtem zraněných by přinášela nutnost domlouvat se – současně je ale v těchto podmínkách nutno makat a makat; nikoli držet v ruce vysílačku. Ruce by záchranářům mělo uvolnit pořízení mikronů či handsfree. Uplatnění by v krizových situacích, na jaké dosud nejsme zvyklí, našel i zdravotnický materiál určený k rychlé zástavě krvácení.

Nebo přenosná lehká lehátka pro pohyb v nepřístupném terénu, s nimiž by se manipulovalo podstatně snáz než s nosítky na kolečkách známými ze současnosti. Opět platí, že muset používat podobné „frontové vybavení" v praxi si nikdo nepřeje – zdravotníci z první linie zásahu nicméně nechtějí připustit, aby je případný vývoj situace zastihl nepřipravené…

Ochranné vesty

Ba dokonce i neprůstřelné vesty zamýšlejí záchranáři pořídit. V takzvaných traumaplánech, které se aktivují v případě událostí s více než deseti postiženými, sehrává klíčovou roli inspektor provozu. Nejen že je na místě mezi prvními, ale stává se velitelem řídícím práce na místě zásahu. Právě pro něj by měla být určena ochrana vyššího stupně.

„Neplánujeme pořídit přímo neprostřelné vesty, ale takzvané vesty s balistickou ochranou," konstatovala Ernestová, že tyto pomůcky se liší, ačkoli je laici zcela běžně hážou do jednoho pytle. „My se nechceme přibližovat vojákům, ale spíš novinářům, kteří pracují v krizových oblastech," nabídla jasný příměr, co znamená vyjádření, že se záchranáři chystají pořídit ochranné vesty s balistickou ochranou a vysokým límcem.

Možný šrumec

Nákupy vybavení s sebou nesou nutnost vypisovat výběrová řízení a dodržet stanovené termíny – nicméně tohle všechno by záchranáři rádi měli k dispozici už na jaře. Tehdy se v Praze uskuteční zasedání Mezinárodního měnového fondu – a s ním může být spojený pěkný šrumec.

Do budoucna je pak čekají i úvahy třeba o tom, zda se neinspirovat třeba kolegy z Izraele, kde ochrannou vestu mají v každé sanitce – a její případné použití závisí na tom, jak posádka vyhodnotí situaci na místě zásahu…

Umět čelit i ohni

Třebaže pražští záchranáři mají teprve nedávno vyvinuté uniformy nápadné svou tyrkysovou barvou, do budoucna uvažují i o jejich změně. „Nyní jsme zajistili dodávku kalhot – a komplexně chceme oblečky řešit v příštím roce," řekla Deníku Ernestová.

Ty současné sice vyhovují zajištěním dobré viditelnosti záchranáře na místě zásahu, díky využití moderních materiálů jsou příjemné z hlediska údržby i komfortu při nošení (a to zvláště v letních měsících) – zkušenost ale ukázala, že přece jen to není ono: při zásahu na místě požáru nechrání před ohněm.

A protože záchranáři dbají na bezpečnost, je žádoucí, aby jejich mundúry byly odolné i v tomto směru. Nehořlavé.

Ošklivá nehoda

Dobrou zprávu týkající se bezpečnosti současně používaných velkých sanitek paradoxně přinesla pražským záchranářům středeční havárie sanitky převážející pacienta na Proseku. Ošklivá nehoda, kdy sanitní vůz po střetu s jiným autem skončil na boku, načež ještě čelem kabiny narazil do sloupu semaforu.

Třebaže bouračka z dálky vyhlížena hrozivě a zblízka ještě hůř, ukázalo se, že skutečně vážně nebyl zraněn nikdo – ani lidé v prostoru pro pacienta, ani posádka v kabině.

Čtěte také: OBRAZEM: Po havárii sanitky jelo do nemocnic sedm lidí