Takové jsou hlavní cíle, s nimiž pražští záchranáři připravují pro sebe i pro kolegy z celé republiky a ze Slovenska metodické cvičení krizové připravenosti nazvané Pražská 155. V pátek se do metropole sjedou jeho účastníci, členové výjezdových skupin rychlé zdravotnické pomoci, již ke čtvrtému ročníku.

Záchranáři se často označují trojicí písmen ZZS: zdravotnická záchranná služba. I motto akce vychází z těchto písmen – tentokrát s významem zážitek – zkušenost – setkání, připomněla v úterý Jiřina Ernestová z centrály pražských záchranářů. „Cílem cvičení je především výměna zkušeností a příprava na situace, které záchranáři nezažívají každý den," konstatovala.

Dalším významným cílem je podle Ernestové také propagace hlavního města – zřizovatele nejstarší záchranné služby v Evropě, která se dlouhodobě drží na světové špičce. K ambicím pořadatelů ojedinělé záchranářské akce tak mimo jiné patří připravit jednotlivá stanoviště tak, aby pomohla představit atraktivní lokality Prahy (a současně aby byla co nejméně omezena nezúčastněná veřejnost například z hlediska uzavírek či zabírání parkovacích míst).

Tajemství až do poslední chvíle

Co přesně se bude odehrávat a kde se tak stane, již tradičně zůstává tajemstvím až do poslední chvíle. Zatím je známo, že nebude chybět noční úloha s velkým počtem figurantů představujících zraněné, jež se uskuteční zřejmě někde v oblasti Pohořelce; dějištěm úkolu s tajemně znějícím názvem Návrat do minulosti bude zase nejspíš Bílá hora – a jestli ne přímo toto návrší, tak dozajista přilehlá oblast čtvrti Bílá Hora. Jedna z úloh se má odehrávat i na Vítkově, kam dokonce zamíří záchranářský kamion Golem.

Už loni se metropolitní záchranáři chystali v rámci Pražské 155 představit nově zaváděné stejnokroje v tyrkysovo-zeleném provedení, střídající dosavadní oranžovo-modré provedení. V plném rozsahu se to však nepodařilo, protože ještě nebyl k dispozici dostatečný počet kusů. Nyní je již situace jiná; nové uniformy lze vidět i v ulicích při běžných zásazích záchranářů.

Mezi účastníky cvičení tak lze očekávat i debaty o předostech poněkud neobvykle vyhlížejícího zabarvení (navrženého ale přesně tak, aby záchranáři byli při práci v terénu lépe viditelní) i o výhodách použitých moderních materiálů, které proti dřívějšku zpříjemní nošení těchto oděvů i usnadní jejich údržbu.