Jaká je tedy celková bilance úterního neštěstí? Jeden dělník leží ve vážném stavu v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích, podstoupil operaci a vyžaduje intenzivní péči. Další dva jeho kolegové jsou ve středně vážném stavu. Podle prvotních zpráv existovalo podezření, že by pod troskami mohl být někdo další.  "Krátce po vyslání jednotek byla vyžádána kynologická služba Městské Policie se psy atestovanými na vyhledávání osob v sutinách," připomněli pražští hasiči v tiskové zprávě. "Tři psi postupně provedli ohledání a všichni tři označili místo jako pozitivní."

Záchranné práce proto pokračovaly až zhruba do 22:30, kdy za pomoci těžké techniky hasiči "odsáli" většinu zeminy a po dalším prohledání bylo možné potvrdit, že se ve zřícené budově nikdo další nenachází. Od středečního rána pak budou na místě policisté, kteří se pokusí zjistit příčinu pádu a případně určit viníka. Městští strážníci hlídali na místě přes noc, aby se na místo nehody nedostal nikdo nepovolaný.

Mikulandská ulice je uzavřená

Policejní mluvčí Jan Rybanský novináře informoval o tom, že Mikulandská ulice je stále uzavřena a lidé, kteří tam bydl či pracují, mohou vstoupit jen za doprovodu policistů. K ohledání místa nehody byl použit také policejní dron. S kriminalisty spolupracuje také soudní znalec. Před polednem policie sdělila, že tři zavalení dělníci byli cizinci, avšak národnost veřejnosti neprozradila.

Úterní akce byla velmi náročná a nebezpečná. V centru Prahy se vystřídalo asi 120 hasičů. Dva z nich lehce zranil další pád malé části střešní konstrukce, ale podle mluvčí pražských hasičů Kateřiny Sucháňské oba to neomezilo ve službě. Každopádně po celou dobu hasičský sbor spolupracoval se statikem a s lidmi z Báňské záchranné služby, protože podle velitele zásahu Ondřeje Klegra v podstatě kdykoliv hrozilo, že budova spadne.

Záchranná služba vyhlásila hned po události traumaplán, který byl ve 12:40 odvolán. Na vyžádání dorazila i psycholožka. Český červený kříž zajišťoval občerstvení pro zasahující hasiče. Doprava na Národní třídě byla omezena jen velmi krátkou dobu.

Do Mikulandské v úterý přijela rovněž pražská primátorka Adriana Krnáčová, která prohlásila: "Je potřebné prověřit roli projektantů, roli zejména památkářů Národního památkového ústavu, který nutil projektanty k nějakým možná i nestandardním postupům."

Ústav se však proti slovům Krnáčové důrazně ohradil. „Národní památkový ústav rovněž považuje za zcela absurdní výrok, ve kterém je do přímé souvislosti s tragédií dávána snaha o prohlášení objektu v Mikulandské ulici za kulturní památku,“ píší památkáři. Na svém webu pak zveřejnili odborná vyjádření ve věci návrhu přestavby dotčené budovy.

Co bude se stavbou dál?

Budova, která však není památkově chráněná, byla postavena na konci 19. století. Sídlila v ní základní škola Brána jazyků, kam chodila například olympionička Ester Ledecká. Po rekonstrukci měl objekt sloužit jako technologické a dílenské zázemí pro studenty UMPRUM. 

"Za představitele Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze konstatuji, že naše myšlenky se v prvé řadě soustředily na záchranu a zdravotní stav poraněných dělníků. Na druhé straně teprve nyní okolnosti umožní získat dostatečně validní informace k vyhodnocení příčin této nešťastné události," řekl agentuře ČTK rektor Jindřich Smetana. Smetana dodal, že až následně se rozhodne o tom, kdy bude možné ve stavebních pracích pokračovat a jaká budou další opatření.

Přestavbu provádí Metrostav a podle firmy nebyly porušeny žádné předpisy týkající se bezpečnosti práce. Pražští policisté nicméně už zahájili vyšetřování a mají podezření na spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.