„Nejpočetnější skupinu našich pacientů tradičně tvoří chronicky nemocní, jejichž zdravotní stav se náhle zhoršil  kardiaci, lidé s oběhovými problémy, diabetici, epileptici," upřesnila Jiřina Ernestová, mluvčí záchranářů. Doplnila, že častým důvodem výjezdů posádek jsou potíže způsobené nadměrnou konzumací tučných jídel a alkoholu  nevolnosti, bolesti břicha, žlučníkové koliky, úrazy při pádech v opilosti.

Nicméně už v letošním předvánočním shonu docházelo k nárůstu práce záchranářů v metropoli o dvacet procent. „Ve zvýšené míře se zhoršoval zdravotní stav chronicky nemocných, předvánoční shon měl za následek vyčerpání organismu a následné kolapsy a cévní mozkové příhody, i jiné zdravotní problémy," poznamenala Jiřina Ernestová.

Třídenní bilance proto nabízí neveselý pohled do letošních vánočních svátků.

Ze Štědrého dne se zřejmě příliš netěšily čtyři osoby s kostí v krku  ve dvou případech se jednalo o chlapečky narozené v roce 2012. Samozřejmě je záchranáři ihned transportovali do nemocnice. V té skončil  i 1,5letý chlapec z Bubenče s opařeninami čajem na 18ti procentech povrchu těla, nyní se mu věnují lékaři na popáleninovém centru Vinohradské nemocnice. Do stejného zdravotnického zařízení následně záchranka přivezla 12letého chlapce z Černého Mostu  měl popálenou ruku od petardy.

Seniorka se zranila na bruslích

Na Boží hod, tedy druhý svátek vánoční, záchranáři hodně spěchali se svým pacientem do motolské nemocnice. Zdravotníci totiž převáželi na ARO 17letého mladíka ve vážném stavu po sebevražedném pokusu oběšením.  Sportovat se má sice v každém věku, ale smůla se zřejmě přilepila nikoliv na paty, ale na brusle 68leté ženě. Ta skončila na chirurgii vinohradské nemocnice s vážným úrazem hlavy právě po pádu na bruslích.

Ve stejný den se přiotrávilo ve Střešovicích osm lidí oxidem uhelnatým. U většiny z nich byla otrava vážná, sedm lidí proto skončilo v nemocnici. Jedovatý plyn zřejmě unikl z karmy, kde se může vytvořit jako zplodina hoření. Rodiče a dvě malé děti byli převezeni  k inhalaci kyslíku do kladenské barokomory, další tři dospělí do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.

Vzal si život v Radotíně

Na Štěpána, tedy v třetí den vánoční si záchranáři taky příliš neoddechli – hned krátce po půlnoci zasahovali u 17leté dívky v Komořanech. Zdravotníci ji po intoxikaci léky převezli na JIP do Thomayerovy nemocnice v Krči. Bohužel, pro někoho byl poslední sváteční den skutečné finále – zdravotnici už nemohli vrátit život 63letému muži, který se  v odpoledních hodinách oběsil v Radotíně.

„Ve své podstatě je počet záchranných akcí zhruba stejný jako v loňském roce," uzavřela mluvčí Jiřina Ernestová. Podle všeho se tedy při transportu pacientů neopakovala situace z loňského roku. Pražské nemocnice o Vánocích totiž odmítaly přijímat pacienty.

Akutní případy nemocnice přijímají vždy

Podle ředitele pražské záchranky Zdeňka Schwarze musely sanitky některé pacienty převážet jinam, což mohlo zásah protáhnout i na několik desítek minut. Nemocnice oponují, že akutní případy přijímají vždy a připomínají, že lidé si někdy dělají z rychlé zdravotnické pomoci taxi. Záchranáři museli na předání pacientů někdy celé desítky minut čekat, v jednom extrémním případě předání trvalo podle ředitele 80 minut.

Fakultní nemocnice Motol podle mluvčí Pavlíny Dankové určitě vždy přijme od záchranářů pacienty s mozkovou příhodou, infarktem nebo po autonehodě, tedy když jde o život ohrožující stav. Takový pacient má podle mluvčí na urgentním příjmu přednost přede všemi. Pokud ho ale jen bolí hlava, má teplotu a špatně se mu dýchá, může být s rychlostí ošetření problém.

A právě za dveřmi nemocničních ambulancí měli lékaři rovněž napilno. Například Štědrý den v Nemocnici na Bulovce byl taky ve znamení vyjmutí rybích kostí z krku. Podle mluvčího nemocnice Martina Šalka přijali 8 pacientů, naštěstí ani jednou nebyla potřebná operace a zkušení lékaři všechny kostičky dokázali vyndat ještě v ordinaci.

Na Štědrý den se v bulovecké porodnici narodili i tři „Ježíšci": dva kluci a jedna holčička. Všichni jsou prý v pořádku. „Zajímavostí je, že stejnou štědrovečerní bilanci hlásila porodnice i vloni, tedy opět dva kluky a jedno děvče," specifikoval Martin Šalek.