O přerušení provozu informoval Ropid na sociálních sítích: „Vlaky jsou otáčeny v předposledních stanicích, tedy v Bubnech, Vysočanech a Libni. V 9.50 došlo k obnovení provozu do Bubnů a Libně, zastaven je provoz ve směru na Vysočany." V 10.20 se již jezdilo bez omezení.

Důvodem přerušení byla nedovolená jízda vlaku Os 9505 z Mladé Boleslavi, který projel návěstidlo zakazující jízdu. „Správa železnic nám ohlásila, že v 8.24 hodin projel osobní vlak 9505 v Praze na Masarykově nádraží kolem návěstidla zakazující jízdu a obsadil vlakovou cestu pro osobní vlak Os 9407 (Praha – Milovice),“ řekl generální inspektor Drážní inspekce.

„Oba vlaky zastavili sami strojvedoucí, návěstidlo bylo projeto o 14 metrů. Vzhledem k tomu, že již šetříme nedávnou velmi podrobnou mimořádnou událost na témže místě, dnešní incident šetřit nebudeme,“ dodal Kučera.

K poslední mimořádné události na Masarykově nádraží došlo podle serveru iDnes.cz 10. května, kdy vlaky zastavily čtyři metry od sebe.

Za rok se stane zhruba 150 mimořádných událostí

Drážní inspekce eviduje ročně kolem 150 mimořádných událostí, tedy nedovolené jízdy vlaku nebo nedovoleného posunu. "Za první čtyři měsíce v letošním roce to bylo 44 mimořádných událostí, z toho ve 29 případech se jednalo o vlak, v 15 o posun," řekl dnes mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Například letos v dubnu jeden ze strojvedoucích nákladního vlaku podle inspekce zřejmě nezastavil před návěstidlem a u obce Světec na Teplicku se srazil s jiným nákladním vlakem. Jeden strojvedoucí tehdy srážku nepřežil, druhý se zranil. Škoda byla odhadnuta zhruba na 50 milionů korun.

Loni 9. července si čelní srážka dvou osobních vlaků na jednokolejné trati u obce Pernink na Karlovarsku vyžádala dva mrtvé a 24 zraněných. Jen o několik dní později havarovaly vlaky u Českého Brodu na hlavní trati z Prahy na Kolín. Osobní vlak City Elefant Českých drah mířící z Prahy do Řečan nad Labem narazil na kraji Českého Brodu do stojícího nákladního expresu. Nehodu nepřežil strojvůdce, který zůstal zaklíněný v kabině, 35 lidí bylo zraněno.