Špatně to nedopadlo, ale dobře to nevypadalo. Tak se v úterý 22. března vyvíjel zásah záchranných služeb nedaleko Prahy, jejichž týmy vyjely na pomoc pacientce s bolestmi na hrudi. V rámci zcela běžné spolupráce záchranných služeb různých zřizovatelů a v modelu takzvaného setkávacího systému rendez-vous vyrazila ze základny Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje v Jesenici záchranářská posádka s „velkou“ sanitkou a z pražské Zbraslavi v menším voze posádka samaritánů s lékařem. Ta však nedojela. Uvízla v koloně vytvořené před převráceným kamionem, kde chyběla záchranářská ulička.

„Pacientka přesto dostala veškerou péči a byla ve stabilizovaném stavu transportována do nemocnice,“ připomněla mluvčí záchranářů Petra Homolová, že naštěstí věci nedospěly ke smutným koncům a o ženu s podezřením na infarkt myokardu se postarali kvalifikovaní zdravotníci.

Samaritáni nicméně zveřejnili záznam z kamery ve svém voze, aby ukázali, jak důležité je vytvořit místo pro průjezd vozů s blikajícími majáky včas. Až se na místě objeví, může být pozdě. I když řidiči mají dobrou vůli uhnout a v rámci možností popojíždějí, stačit to nemusí: volné místo snahou nenahradíš. Ostatně lékařské posádce pak ještě delší dobu trvalo, než se z místa, kde uvízla, dostala – a byla k dispozici pro další zásahy.

Podobné zkušenosti mají i týmy dalších složek integrovaného záchranného systému. Obzvlášť hasiči, jejichž cisterny i další vozidla jsou větší, a tak k průjezdu potřebují více místa. Na druhou stranu se zase stává, že vytvořenou záchranářskou uličku zneužijí řidiči, jimž se nechce čekat v koloně. To dovoleno není: přílišný spěch může v případě udělení pokuty přijít na tisíce korun. Tuto uličku smějí využívat výhradně vozidla s právem přednostní jízdy, vozy správce komunikace a technika určená k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu.

Někteří řidiči také zazmatkují v tom, kde má záchranářská ulička vzniknout. Podle současných pravidel je to vždy mezi jízdním pruhem, který je nejvíce vlevo, a všemi ostatními.