Vše začalo telefonátem na tísňovou linku městské policie, který ještě ani v nejmenším nesignalizoval, jak dramaticky situace vygradovala: v okolí lodi Hermes se ozývá volání o pomoc. Na místo vyjela nejbližší hlídka strážníků z Prahy 7, jíž se několik svědků shodně potvrdilo: slyšeli, že křik vycházel z náplavky v ulici Dukelských hrdinů.

O tom, co se na nábřeží Kpt. Jaroše odehrává, však nikdo z nich neměl ani tušení. Proto jeden ze strážníků slezl ze svahu k náplavce a druhý mu prosvěcoval terén halogenovou svítilnou, připomněla vedoucí kanceláře ředitele městské policie Irena Seifertová.

„Po několika metrech prohledávání spatřil strážník pod betonovým okrajem ve splavu dvě osoby. Jedna osoba byla zcela nahá a nehybně visela zaklíněna za hlavu v otvoru ve zdi tak, že ve vodě měla pouze špičky nohou. Druhý muž, oblečený pouze do trička s krátkým rukávem a riflí, stál ve vodě přibližně 10 metrů od prvního muže a volal o pomoc," přiblížila situaci.

Muž nejevil známky života

Že je zle, bylo jasné už na první pohled. A první dotyk tenhle dojem jen umocňoval. Muž visící s hlavou zaklíněnou v otvoru ve zdi nejevil známky života, a to ani ve chvíli, kdy se strážník snažil pohmatem zjistit, jak to s ním vypadá. Bylo zřejmě, že v dané chvíli mu hlídka nemůže nijak pomoci.

To už šel do akce i druhý ze strážníků, který předtím od auta zajišťoval osvětlení. Přes operační středisko nechal přivolat posily z řad kolegů i hasiče, záchranáře a policisty, popadl záchranářskou soupravu – a hnal se k vodě také. Ještě když byli na místě jen sami dva, se strážníci pokusili hodit záchranné lano postavě ve vodě. Silně prochladlý muž je však neokázal zachytit. Navíc ho strhl proud a začal unášet podél zdi.

V tom okamžiku mu šel jeden ze srážníků na pomoc přímo do vody. „Jakmile se k němu dostal, uvázal mu lano kolem hrudníku – a za pomoci strážníků na břehu ho za velkého úsilí vytáhli z vody ven," přiblížila Seifertová akci, která nebyla jednoduchá a vyžádala si i značnou fyzickou námahu. Záchrannou akci ztěžoval silný proud – a komplikací byla také mužova váha.

V té chvíli už další strážnici společně s hasiči z centrální pražské stanice a z Modřan vyprošťovali zaklíněného muže. I to bylo nadmíru náročné. Odměnou však byla dobrá zpráva: ukázalo se, že svůj boj o život neprohrál. Po první pomoci poskytnuté přímo na břehu ho hasiči na nosítkách přepravili na silnici, kde pacienta ujali záchranáři.

Podchlazení i příznaky intoxikace

„Pětadvacetiletý mladík, u kterého došlo ke krátkodobé poruše vědomí, byl následně předán do střešovické nemocnice," konstatovala Jiřina Ernestová z centrály záchranné služby. „O dva roky mladšího muže, kterého se podařilo zklidnit až ve spolupráci se strážníky, převezli záchranáři do nemocnice v Motole," doplnila.

Podle slov zasahující lékařky, která na místě události pomáhala společně se dvěma týmy rychlé zdravotnické pomoci, byli oba muži po pobytu ve Vltavě podchlazení – zároveň jevili příznaky intoxikace neznámou látkou. Co se přesně odehrálo a za jakých okolností, zůstává předmětem šetření policie.

„Strážníci odvedli profesionální práci, kterou opětovně dokázali, že mají mezi bezpečnostními složkami své nezastupitelné místo. Za svou odvahu a hrdinství budou právem oceněni medailí." Eduard Šuster, ředitel Městské policie Praha

Čtěte také: Záchranu z Vltavy sebevrah odmítal