Vlaková doprava byla po nehodě zastavena a lidé směřující do Prahy či na Kolín využívali náhradní dopravu. Krátce po osmé hodině ráno byl provoz obnoven mezi stanicemi Pardubice hl. n. a Kostěnice. Od 6. června od 22.20 do 7. června do 05.00 hod. bude provoz přes stanici Pardubice hl.n. a v úseku Pardubice hl.n. - Kostěnice zastaven. Správa železnic bude odstraňovat následky nehody a opravovat kolejiště. To se dotkne i nočního vlakového provozu z Prahy a do Prahy. Podle dopravců mohou kvůli doklonu vlaky nabrat až hodinu a půl dlouhé zpoždění.

Omezení vlaků v noci ze čtvrtka na pátek

Situace na hlavním nádraží po srážce vlaků v Pardubicích. info Zdroj: Deník/Eliška Stodolová Situace na hlavním nádraží po srážce vlaků v Pardubicích.

Provoz vlaků dálkové dopravy (linky Ex1, Ex2, Ex 3, R18, R19) je obnoven a stabilizuje se. Vlaky po průjezdu místem s omezením mohou zvýšit zpoždění o cca 10 - 30 min. (v ojedinělých případech více). Některé vlaky jsou vedeny náhradními soupravami, řazení vlaků není podle běžného plánu.

Od 6. června, od 22.20 do 7. června do 05.00  bude provoz přes stanici Pardubice hl.n. a v úseku Pardubice hl.n. - Kostěnice zastaven (Správa železnic bude odstraňovat následky nehody a bude provádět opravy v kolejišti).

VLAKY LINKY Ex 2 (Praha - Pardubice)
Vlak R 999 "Jan Perner" (Praha hl.n. - Pardubice hl.n.) bude v úseku Přelouč - Pardubice hl.n. nahrazen autobusem.


VLAKY LINKY Ex 3 (Praha - Břeclav a zpět)
Vlak EC 270 "Metropolitan" (Budapest - Praha hl.n.) pojede v úseku Česká Třebová - Praha hl.n. odklonem přes stanice Choceň - Hradec Králové hl.n. - Velký Osek, vlak mimořádně nejede přes stanice Pardubice hl.n. a Kolín.
    - pro zajištění přepravy cestujících mezi stanicemi Kolín - Velký Osek a zpět je zavedena náhradní autobusová doprava takto: Kolín (odj. 0:40) - Velký Osek (příj./odj. 0:55) - Kolín (příj. 1:10)

Vlak IC 577 "Metropol" (Praha hl.n. - Břeclav) pojede v úseku Praha hl.n. - Choceň odklonem přes stanice Velký Osek - Hradec Králové hl.n., vlak mimořádně nejede přes stanice Kolín a Pardubice hl.n.
    - pro zajištění přepravy cestujících mezi stanicemi Kolín - Velký Osek a zpět je zavedena náhradní autobusová doprava takto: Kolín (odj. 22:56) - Velký Osek (příj. 23:10) + Velký Osek (odj. 23:10) - Kolín (příj. 23:25)

Vlak IC 579 "Brněnský drak" (Praha hl.n. - Brno hl.n.) pojede v úseku Praha hl.n. - Choceň odklonem přes stanice Velký Osek - Hradec Králové hl.n., vlak mimořádně nejede přes stanice Kolín a Pardubice hl.n.
    - pro zajištění přepravy cestujících mezi stanicemi Kolín - Velký Osek a zpět je zavedena náhradní autobusová doprava takto: Kolín (odj. 0:40) - Velký Osek (příj. 0:55) + Velký Osek (odj. 0:55) - Kolín (příj. 1:10)

VLAKY LINKY R18 (Praha - Přerov)
Vlak R 899 "Přerovský zubr" (Praha hl.n. - Přerov) pojede v úseku Praha hl.n. - Česká Třebová odklonem přes stanice Velký Osek - Hradec Králové hl.n., vlak mimořádně nejede přes stanice Kolín a Pardubice hl.n.
    - pro zajištění přepravy cestujících mezi stanicemi Kolín - Velký Osek a zpět je zavedena náhradní autobusová doprava takto: (odj. 22:10) - Velký Osek (příj. 22:25) + Velký Osek (22:25) - Kolín (22:40)
    - pro zajištění přepravy cestujících mezi stanicemi Kolín - Pardubice a zpět je zavedena náhradní autobusová doprava takto: Kolín (odj. 22:10) - Pardubice hl.n. (příj. 23:00)

NOČNÍ VLAKY
Vlak EN 443 "Slovakia" (Praha hl.n. - Michalovce) pojede v úseku Praha hl.n. - Česká Třebová odklonem přes stanice Velký Osek - Hradec Králové hl.n. - Choceň, vlak mimořádně nejede přes stanice Kolín a Pardubice hl.n.
    - pro zajištění přepravy cestujících mezi stanicemi Kolín - Velký Osek a zpět je zavedena náhradní autobusová doprava takto: (odj. 22:56) - Velký Osek (příj. 23:10)

Vlak NJ 456 "nightjet" (Graz - Praha-Holešovice - Berlin) pojede v úseku Česká Třebová - Praha-Holešovice odklonem přes stanice Choceň - Hradec Králové hl.n. - Velký Osek, vlak mimořádně nejede přes stanici Pardubice hl.n.,
    - náhradní autobusová doprava není zavedena

Vlak NJ 457 "nightjet" (Berlin - Praha-Holešovice - Graz) pojede v úseku Praha hl.n. - Česká Třebová odklonem přes stanice Hradec Králové hl.n. - Choceň, vlak mimořádně nejede přes stanici Pardubice hl.n.
- náhradní autobusová doprava není zavedena

Za úsekem odklonu se zpoždění vlaků zvýší o cca 60 - 90 minut.

Zdroj: České dráhy

O události informoval mluvčí Hasičů Správy železnic Martin Kavka. Došlo k ní u nově zřízené zastávky Pardubice-centrum.

Ranní situace překvapila cestující na několika místech

Například z Kolína na Prahu jezdily ráno vlaky jen od Havlíčkova Brodu ve směru na Pardubice. Vlak končil v Přelouči a dál jezdila náhradní autobusová doprava. „V Přelouči je hrozně moc lidí, přijely pouze dva autobusy a oba velmi přeplněné,“ uvedl jeden z cestujících.

Cestující do Prahy ale žádné větší problémy nezaregistrovali. Například Zuzana, která přijela vlakem z Mladé Boleslavi, potvrdila, že bylo vše bez problému. „Četla jsem, že se něco děje, ale mě to nijak neovlivní. Čekám tu na skupinu, pak pojedeme do Plzně. Ale i kdyby vlak měl zpoždění,tak mi to příliš život nezkomplikuje," uvedla pro Deník.

Situace na hlavním nádraží po srážce vlaků v Pardubicích. | Video: Deník/Radek Cihla

Z Kolína do Prahy vyrážela ráno i jedna studentka. „Jela jsem do Prahy na přijímací zkoušky na univerzitu a vlak, kterým jsem chtěla jet, byl zrušený. Tak jsem si ráno našla spoj jedoucí o 15 minut později, který nejel přes Pardubice, ale jel přes Havlíčkův Brod a Čáslav. Měla jsem časovou rezervu, takže mě to ani nijak neomezilo,“ uvedla kolíňačka Nikola B.

Vlaky nabíraly i staminutová zpoždění

V případě odjezdů vlaků z Prahy, cestující mohli očekávat zpoždění v řádech několika desítek minut. Na druhou stranu příjezdy vlaků z Brna hlásily až 130 minutové zpoždění. Ve stanici Praha hl. n. ale i přesto čeká bežné množství lidí.

Cestující byli ale o situaci a zpoždění vlaků informováni i hlášením, které běželo ve smyčkách ve vestibulu čekací haly. Ne všichni věděli, co se stalo a zůstali ráno na nádraží překvapeni.

Situace na hlavním nádraží po srážce vlaků v Pardubicích. | Video: Deník/Eliška Stodolová

„Vůbec nevíme, že se něco stalo, přišli jsme před chvilkou. Máme jet vlakem v 9:15 do Vídně a pak letíme do Itálie. Budeme doufat, že to i s těma zpožděníma stihneme. Jinou dopravu zatím nezvažujeme, teď jsme se o tom dozvěděli," řekl Deníku Michael, který s rodinou a kufry čekal na vlak na hlavním nádraží.

Omezení se dotklo dálkových vlaků, kterým cestují také turisté. Ciznici o zpoždění z důvodu nehody většinou moc nevěděli, ale že se něco děje si všimli. Měli ale časovou rezervu, takže jim to situaci příliš nekomplikovalo.

Situace na hlavním nádraží po srážce vlaků v Pardubicích. | Video: Deník/Radek Cihla

„Máme jet za pár minut, ale zatím tam není číslo nástupiště. O nehodě nevíme, cestujeme do Budapeště. Ale i kdyby měl zpoždění, tak nám to problémy nezpůsobí," uvedla pro Deník cestující do Budapeště, která na vlak čekala s partnerem.

Některé vlaky byly úplně zrušené

Zejména v brzkých ranních hodinách byli cestující velmi překvapeni. Kromě nečekaných dlouhých zpoždění byly některé vlaky úplně zrušeny. Na pilno měli i pracovníci Českých drah u přepážek přímo na nádraží, kde se tvořily dlouhé fronty. Cestující přededvším zajímalo, zda jejich vlak odjede nebo jestli mohou využít své zakoupené lístky i na jiné spoje.

Právě vlak do Budapeště byl ráno zrušen, cestující se snažili vymyslet jiný způsob jak se z Prahy dostat, zejména cizinci ale byli často zmateni.

Aktuální informace pro cestující jsou průběžně aktualizovány i na stránkách Českých drah a v aplikaci Můj vlak. U té ale může docházet k výpadkům z důvodu velkého přetížení.

Situace na pražském hlavním nádraží po srážce vlaků v Pardubicích. | Video: Deník/Eliška Stodolová

Kvůli kolapsu dopravy zřídila Správa železnic informační telefonní linku pro veřejnost 950 570 805. RegioJet aktuálně zřídil krizovou telefonní linku 222 222 221, na kterou se mohou obracet lidé s dotazy. Linka je dostupná kromě češtiny a slovenštiny také v ukrajinštině.

Situace na hlavním nádraží po srážce vlaků v Pardubicích. | Video: Deník/Radek Cihla