Na místo neštěstí vyrazil také tým USAR (z anglického Urban Search and Rescue = vyhledávání a záchrana v obydlených oblastech), jehož členové většinou zasahují při zemětřesení a jehož důležitou součástí jsou kynologové se speciálně vycvičenými psy.

V tomto případě však nebyl problém člověka v sutinách nalézt, ale vyprostit. „Půda je velmi nestabilní a podmáčená. Provádíme pažení. Pohyb ve výkopu a jeho okolí je obtížný,“ uvedl na twitterovém účtu Martin Kavka, mluvčí hasičského záchraného sboru hlavního města. Na zveřejněném videu je pak vidět, že ve výkopu mohli pracovat pouze dva hasiči najednou. Museli se tudíž často střídat. Navíc jim rychle docházet síly, protože zemina je těžká, jílovitá a kamenitá.

Policisté podle mluvčí Violety Siřišťové vyslýchají svědky a zajišťují místo události: „Více informací v tuto chvíle nemáme.“ Mluvčí hasičů Kavka informoval před pátou hodinou: „Ani po necelých dvou hodinách se nepodařilo dělníka vyprostit.“

Kolem 18. hodiny se záchranná skupina dostala do hloubky tří metrů. „Dle výpovědi dělníků je výkup hluboký přes čtyři metry,“ prozradil s tím, že na Smíchově je rovněž plukovník Luděk Prudil, ředitel pražských hasičů. Část jednotek se musela před večerním pokračováním vystřídat. Pomáhají i dobrovolní hasiči. „Podmínky pro zásah jsou velmi složité s ohledem na jíl a kamení ve výkopu,“ uvedl Kavka k tomu, že zasahující kolegové musí výkop zajistit dalším pažením.

Na Jižní spojce došlo 16. 2. 2021 k hromadné nehodě.
Nehoda zablokovala Jižní spojku. Zaklíněný řidič nákladního auta byl při vědomí

Hasičům pomáhala rovněž Hlavní báňská záchranná stanice Praha, která se specializuje na záchranu lidských životů v těžkých podmínkách, především v podzemí. Báňští záchranáři jsou vybaveni rovněž technikou na pomoc v nedýchatelném ovzduší.

„Tělo dělníka bylo nalezeno a pomocí speciální vany a lezecké techniky vytaženo z výkopu,“ oznámil Kavka smutný výsledek extrémně náročné akce.

Odřad hasičského záchranného sboru USAR začal oficiálně vznikat v roce 1999, kdy byli speciálně vycvičené jednotky HZS Praha vyslány do oblastí postižených zemětřeseními v Turecku a na Tchaj-wanu. Vůbec první zahraniční mísi byl však ještě rok před pádem komunistického režimu zásah v Arménii, tehdejší stát Svazu sovětských socialistických republik (SSSR) zasáhlo ničivé zemětřesení o síle 7. stupně Richterovy škály.

Kromě pražských hasičů má od 1. července 2007 vyhledávací a záchranné jednotky také HZS Moravskoslezského kraje. V metropoli pomáhal (takzvaný lehký tým) USAR například při povodních v roce 2002, jejichž následkem se zřítily domy v Karlíně, či při výbuchu plynu v domě v Divadelní ulici před devíti lety. Loni poskytl humanitární pomoc 36členný USAR tým složený z pražských hasičů, pěti kynologů se psy, statika a lékaře v Libanonu, kde došlo začátkem srpna v bejrútském přístavu ke katastrofickému výbuchu skladu s ledkem.

„Ti, co jsou zavaleni, mají po dobu 48 hodin velkou šanci na přežití, poté se šance snižuje,“ popisoval před lety v rozhovoru pro iDNES.cz hasičský podporučík Petr Vodička. Teď bohužel nestačil k naději na záchranu ani zlomek času…