"Na nákladním vozidle ve Strakonické ulici se poškodila nádrž s kapalinou, která částečně unikla na komunikaci," uvedl na twitteru mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Dodal, že podle zjištění chemiků se jednalo o výživový koncentrát pro dobytek. Hasiči spolu s majitelem nákladu zajišťovali likvidaci znečištění.

"Látka silně zapáchá, kontaminované pneumatiky vozidel, která látkou projela, oplachujte velkým množstvím vody s mýdlovým nebo jiným zásaditým roztokem," doplnil Kavka na Twitteru. Látka naštěstí neunikla do vodního zdroje.

Likvidace měla trvat déle

Původně měla být silnice uzavřena až do neděle a řidiči jedoucí z Prahy museli místo objíždět přes Velkou Chuchli. Technická správa komunikací (TSK) nakonec provoz v zavřeném úseku obnovila před 18:00.

"Úklid vozovky se nám podařil v rekordním čase. V daném úseku je rychlost snížena na 50 kilometrů v hodině a rozmístěny výstražné cedule, které řidiče upozorní na riziko smyku, vozovka je totiž mokrá," řekla mluvčí TSK Barbora Lišková.

Po celý víkend budou zaměstnanci TSK silnici sledovat. "Vozovka nyní nevykazuje poškození, kvůli kterým bychom museli povrch odfrézovat a položit nový. Nicméně ji budeme sledovat a uvidíme," řekla Lišková. Vozovku musela TSK nechat vyčistit ručně. "Hrozilo, že by látka poškodila stroje," řekla mluvčí.

Jde o kyselinu máselnou

Podle informací Pražského deníku je uniklou látkou koncentrovaná kyselina máselná. Tu nelze z vozovky splachovat vodou, ale musí se odstranit mechanicky. Některé zdroje naznačily, že to by mohlo trvat až do neděle.

Samotní chovatelé ji však podle předsedy Českého svazu chovatelů masného skotu Václava Jungwirtha nepoužívají.

"Kyselina máselná, jak se s tím setkávám, se jako doplněk pro dobytek nepoužívá. Může vznikat i při konzervaci objemné píce a je to negativní složka," řekl ČTK předseda. Zemědělci podle něj naopak píci injektují bakteriemi, aby vzniku kyseliny předcházeli.

Nehoda znamenala problém i pro městskou hromadnou dopravu a příměstské autobusové linky. "Místo je nutné objíždět přes Pražský okruh, zpoždění spojů narůstá a bude se přenášet i na spoje v opačném směru," varovala na twitteru společnost Ropid, která má na starosti hromadnou dopravu v Praze a okolí.