Jedním dechem ale zdůraznila, že je třeba pamatovat na to, aby se radost z volnočasových aktivit neproměnila následkem úrazu v tragickou noční můru. Záchranáři přitom vědí, o čem hovoří: stačí jediný okamžik, který dokáže zmařit mladý život. Nebo zcela převrátit život naruby celým rodinám.

Úrazů je méně

Dobrou zprávou je, že v hlavním městě se v posledních dvou letech počty dětských prázdninových úrazů snižují. Bývalý ředitel pražských záchranářů Zdeněk Schwarz se loni na sklonku léta nepodivoval: je to logické; spousta dětí totiž na prázdniny metropoli opouští.

I tak loni během července a srpna pražští zdravotníci pomáhali ve věkové skupině do 18 let 434 pacientům s úrazem, což je o 24 dětí méně než předloni. Posádky záchranářů loni zasahovaly u dvou tonoucích dětí, ve 33 případech vyjížděly posádky k dětem s popáleninami nebo opařeninami, ve statistikách následují poranění ostrým předmětem (34), zranění při dopravních nehodách (35) a pády z výše (58).

Největší riziko ale jednoznačně představuje aktivní pohyb. „Při hrách a sportovních aktivitách se v loni o prázdninách zranilo 237 dětí," připomněla Ernestová.

Zásady prevence

Není tedy divu, že pražští záchranáři neustále upozorňují na zásady prevence, jejichž opakování by už leckdo mohl považovat za nošení dříví do lesa: je třeba zajistit dostatečný dozor dospělých, dohlédnout na správnou organizaci volného času dětí – a také na důsledné používání ochranných pomůcek.

Loňské číslo 434 nicméně dává na srozuměnou, že připomínat pravidla radovánek se šťastným koncem není zbytečné. Zvlášť když zkušenosti ukazují, že mnohým malérům se dalo zabránit! Buď úplně předejít – nebo alespoň zmírnit jejich následky.

Přilby a sedačky

Nejen rodičům školáků tedy záchranáři chtějí opětovně připomenout důležitost používání všech dostupných ochranných prostředků. Minimálně o ochraně hlavy cyklistickou přilbou by se už ani nemělo debatovat. Helma totiž může pomoci zabránit těžkým mozkolebečním poraněním, která mívají velmi vážná následky – přičemž stav, kdy se jezdec na kole změní v jezdce na vozíčku, ještě zdaleka patří k těm nejsmutnějším.

Také při cestování autem je na místě nezapomínat na bezpečnost, připomínají záchranáři. Na mysli mají důsledné používání bezpečnostních pásů i dětských autosedaček. Také by mělo jít o samozřejmost – ale není; dokládají to desítky provinilců odhalených policisty při dopravně bezpečnostních akcích.

Záchranáři v terénu se přitom stále setkávají s úporně přetrvávajícím, omylem, že když je auto vybaveno airbagy, není se třeba poutat. Je to přitom přesně naopak: cestujícím, kteří nepoužili bezpečnostní pás, může aktivovaný airbag způsobit vážné zranění…

U bazénu stačí chvilka nepozornostiZabezpečte si bazény! Tak zní výzva, s níž se ve středu obrátili na veřejnost shodně pražští i středočeští záchranáři. A není to plané varování, vyplývá z údajů Petry Effenbergerové z centrály Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje. V regionu kolem Prahy loni záchranáři zasahovali u 11 tonoucích dětí. „Stav pěti z nich byl natolik vážný, že byly v bezvědomí, nedýchaly a posádky záchranářů musely zahájit resuscitaci. V jednom případě nebyla resuscitace i přes veškerou snahu záchranářů úspěšná a dítě zemřelo," konstatovala Effenbergerová.

Šťastnější konec měla nehoda na Kladensku, kde byli záchranáři voláni k batoleti nalezenému bez známek života v bazénu na zahradě. S masáží srdce zdravotníci uspěli – a po 20 minutách se jim u chlapečka podařilo obnovit srdeční činnost. „Připojeného na umělou plicní ventilaci poté záchranáři malého pacienta ve vážném stavu přepravili do nemocnice," připomněla Effenbergerová dramatické momenty, které mohou posloužit jako varování.

Poučný je rovněž příběh z Mělnicka, kde záchranáři jeli na pomoc malé holčičce. Na tu prý dohlíželi oba rodiče, jimž se dítě ztratilo z očí sotva na tři minutky. To stačilo k tomu, aby je pak rodiče našli v bezvědomí v zahradním jezírku. „Naštěstí otec nezpanikařil a začal dítě okamžitě resuscitovat. Záchranářům nebyl schopen odpovědět, jak dlouho jeho oživovací pokusy trvaly – v okamžiku telefonátu na tísňovou linku 155 ale děvčátko již bylo při vědomí a plakalo," připomněla Effenbergerová, co předcházelo cestě malé pacientky do nemocnice, kam ji záchranáři převezli k dalším vyšetřením v doprovodu maminky.

Pádům malých dětí do vodních pastí, kdy k neštěstí opravdu postačí pár vteřin, po které malý zvědavec zůstal bez dozoru, je dobré bránit úpravou okolí bazénů a jezírek. Zamezit dětem v přístupu k hladině mohou pevné plůtky, ale také zakrytí nebo zastřešení; při výběru bazénu lze také zvolit nadzemní variantu, kam děti nedosáhnou. Vždy je ale třeba najít ideální řešení. Velmi zrádné mohou být například měkké zakrývací fólie a plachty, které pod malým dítětem vytvoří nebezpečný průhyb plný vody, ze kterého se lze vyprostit jen velmi obtížně! V prodejnách bazénové techniky jsou také k mání elektronické alarmy, které spustí signál v okamžiku, kdy do bazénu někdo spadne.