Zledovatělý povrch vozovky má zřejmě podíl na tragické hromadné havárii, která v neděli blokovala příjezd do Prahy po brněnské dálnici D1. Okolnosti střetu dvou dodávek a kamionu, k němuž došlo krátce před sedmou hodinou na 16. dálničním kilometru, stále prošetřují policisté – prvotní poznatky ale napovídají, že za nehodou, která si vyžádala lidský život, zřejmě může nezvládnutí jízdy na kluzkém povrchu.

Nejprve se ocitla v problémech dodávka jedoucí v pravém jízdním pruhu, které se na dálnici doslova roztočila a narazila do svodidel. Kamion jedoucí za ní prudké brzdění zvládl – zvládl zastavit, aby do havarovaného vozidla nenaboural. To se však už nepovedlo řidiči další dodávky jedoucí za kamionem.

Nestačil zareagovat – a jeho spolujezdec na to doplatil životem. Zemřel přímo při střetu a jeho tělo zůstalo ve vraku zaklíněno. Dalšího těžce zraněného pacienta odvážel od místa nehody záchranářský vrtulník; dopravil ho do vinohradské nemocnice v Praze.

Tvořila se kolona

I když se po odletu vrtulníku podařilo uvolnit průjezd levým pruhem, během dopoledne zůstávala před místem nehody zhruba dvoukilometrová kolona, jejíž délka se navíc prodlužovala. Přes ni se k místu neštěstí špatně dostávaly i vozy složek záchranného systému a technické pomoci – nejprve sanitka, následně také policisté a vozidlo odtahové služby. Jen zvolna popojíždějící řidiči totiž zapomínali, že v podobných případech je jejich povinností stát se svými vozidly tak, aby mezi pravým a středním jízdním pruhem zůstal průjezdný pás. A jakmile zmiňované vozy horkotěžko projely, zase cestu svými auty zahradili! Kolona čekajících aut se začala rozjíždět až hodinu před polednem, kdy byl zprůjezdněn i prostřední jízdní pruh.

(zw)